'Opgevist hout is alles wat er over is' Dagboeknotities van Cornelis Omis boot aan. Zij verbleven de nacht in de woonkeet. Daarvoor vertoefden zij op 't Domeinkantoor, zonder eten en drinken. Schipper De Koster en de heer Van Hoeven wisten gasolie en benzine bij de boerderij van Brouwer uit de grond te ha len. Meyer, Jansen en ik maakten per roeiboot nog een tocht naar Wieringerwerf omdat Jansen een tarweschelf had ontdekt. Laat in de avond kwamen wij terug, vonden nog een vaatje Shell Tox wat door een der leden toegeëigend werd. 26 april - Juffrouw Mussure, ondergebracht bij familie Salomé, gaf de kinderen vandaag de eerste les in de open lucht, men zat op opgevis te schoolbanken. Boven op De Terp is een put (nortonput) waaruit men met een zuig- en pers pomp water naar boven kan brengen. Dit water moet eerst gekookt worden. De dames maakten tijd om koekjes te bakken voor een jarige de volgende dag: voor een dochter van familie Van Hoeven. Zelfs een cadeau vinden lukte nog. De familie zou zich deze dag nog wel lang herin neren. Zo nu en dan komen er belanghebbenden om huisraad op te halen. De heer Hurneman is door het slechte weer hier achtergebleven, had te kort eten, maar is nu weer geholpen. Een boot met 60 mensen aan boord moest door het slechte weer blij ven, zonder eten en drinken. Wij hielpen hen aan koffie. Bij de slacht van een varken werd de kop voor hen benut, tevens een gro te ketel met erwten soep, gekookt door kok Munnink. Na de maaltijd vertrok men weer. De heer Cevaal van de Verbindingsweg, voelde zich net een Amsterdammer die om een stukje brood kwam vragen. Mannen die dagen zonder eten en drinken hadden gezeten, hadden vreselijk gescheurde lippen. Ook C. Schenk, hij is hier met een koe op De Terp, had een paar dagen niets gebruikt. 27 april - Slecht weer met regen, de kinderen kunnen niet spelen op De Terp. Ik blijf binnen en help de dames. Wij krijgen bezoek van de wa- terpolitie, de heren Vriend en IJezen uit Andijk. Ik red een kat die zeven dagen en stormweer heeft doorgemaakt uit de loods van Van Hoeven. In gesprek met Van IJezen hoor ik het bericht van 26 april dat hier in Nederland niet verder wordt gevochten. Hooguit zou Utrecht nog door de geallieerden op de Duitsers worden veroverd en bevrijd, niet verder als de Grebbenberg. Hier eindigen de dagboeknotities van Corne lis Omis. Zijn dochter schrijft: 'vader en moe der zijn per schip naar de Haukes gegaan. Aan boord veel hout, opgevist aan De Terp. Dit was alles wat over was van hun vijf gebouwen.' Het originele zakboekje van Cornelis Omis is in be zit van kleinzoon John van de Bovenkamp. Een groepje 'bewoners' van De Terp, april 1945 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 43