'Opgevist hout is alles wat er over is' Dagboeknotities van Cornelis Omis 21 april - 's Nachts wakkerde de wind aan tot een noordwesterstorm. 't Was niet meer moge lijk per boot naar de Havenweg te komen. Van daag stortten de muren van enkele gebouwen in; er dreef veel hout, meubelen en een enkel stuks verdronken vee rond. Wij hielden de wacht over het schip, mogelijk zou de dijk van Medemblik naar Aartswoud doorbreken. In dat geval zou het schip aan de grond komen. 22 april - Zondag was rustdag. De stemming, vooral onder de kinderen, zat er goed in. We zongen liedjes over bevrijding en over de drie kleur. Ik zag enkele ingestorte boerderijen ge heel in de diepte verdwijnen. De dames hadden het druk, als er tijd over was hielpen de mannen de po ledigen. Bij het in schepen op 18 april waren enkele kippen ver dronken en een konijn gered. De geslachte kip pen en hanen smaakten ons goed. Ons vlot met wc was weggespoeld, nu wordt de radiohut aan land als wc-hok gebruikt. 23 april - De storm neemt af, nog enkele re genbuien, de barometer gaat hard vooruit. Per motorboot varen we naar Middenmeer. Van een zolderschuit (lees: dekschuit) met een partij tar we, erwten en bonen, wordt een deel gelost. Ik bewonder de familie W. Salomé die in kor te tijd een noodwoning maakte op De Terp. De heer Mollema kon niet langer blijven in het Do meinkantoor, maar hier in het schip wordt hij zeeziek. Familie Hoes was druk bezig aan het metselen van een kachel waarop men het brood bakt. Een varken is geslacht, politieman Jansen verdeelde het onder de bewoners. 24 april - Buitengewoon mooi weer en 't water als een spiegel. We maken een bovenverdieping in 't schip, een slaapplaats voor 10 kinderen. De dames en de mannen werkten hard, de gehele dag tot 's avonds 10 uur. De pastoor van Wie- ringerwerf kwam op het schip, katholieken en niet-katholieken vonden dit aangenaam. We dronken een kop thee en een uitnodiging voor een tegenbezoek volgde. Ik bracht het gezel schap naar de pastorie terug. Daar stond: 'we huizen op zolder'. De zolderschuit wordt gela den met enig huisraad. Frans Hoogland vertrekt per motorboot naar 't oude land, wij roepen hem een Tot ziens toe. 25 april - Wij maken met de roeiboot een tocht naar Wieringerwerf, de dames Meyer en Jansen zijn mee. Veel huizen zijn ingestort. De loods van Schotte is verdwenen, het huis gedeeltelijk stuk. Woonkeet Schriere: verdwenen. Loods van Smitstra: weg. Woning van Boomsma: gedeelte lijk in elkaar gestort. Het gymnastieklokaal: hier kun je onderdoor varen. De christelijke school, een gedeelte zakt ineen. De woning van dok ter Tamsma is gedeeltelijk verdwenen. Garage Cremers: verdwenen. We zien vele gaten in de daken van de huizen: om nog enkele meubelen te redden. De pastoor moest zijn woning verlaten en is opgehaald. De heer van Schie werd door burge meester Aris Saal gearresteerd. Saal kwam met vier schepen huisraad ophalen, zelf ging hij met een motorboot terug. De heren C. Schenk, W.P. Brouwer en anderen kwamen met een lekke De beheerder van het werkkamp, dhr. Hunnik was een van de 'terpbewoners'. (foto fam. Hunnik). 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 42