'Opgevist hout is alles wat er over is' Dagboeknotities van Cornelis Omis brullen, wij hoorden de koeien loeien, de men sen schreeuwen. Mijn vrouw en Willie gingen aan boord. Dankzij het maanlicht zijn honder den mensen gered. Enkele stuks vee verdron ken, ook het wild dat hier rijkelijk aanwezig is. Ik bleef achter, trok mijn laarzen aan en zou in huis redden wat ik kon. Ik bond de ladder aan het balkonhek vast, zodat deze niet door de stroom zou wegdrijven. Zo liep ik de trap op om de goederen van de 2de verdieping te redden. Met een roeiboot werd ik nadien afgehaald, daarin ook Frans Hoogland, H. Meyer, C. van Hoeven, G. Geluk, Sj. de Kort, de politiemannen Jansen en H. Wesemael. Door de sterke stroom moest de kapitein alle aandacht besteden aan schip en roeiboot. Eenmaal weg uit de Robbenvaart werd het schip met de uiterste zorg gemeerd aan land. Er werd steeds oog op gehouden. Ik greep de eerste haas. G. Geluk zorgde voor de genadeslag. Vandaag weer naar mijn woning om in te pakken. Alles van weinig waarde liet ik achter of gooide ik in de diepte. Bijna gooi de ik een foto van vader en moeder en met Bij belspreuk weg. Ik werkte door tot na half elf. 19 april - Om 10 uur besloot de kapitein naar vluchtheuvel De Terp te gaan. Ik moest voorop en aanwijzingen geven omdat ik bekend ben met staaldraad, touw en diepte. Het schip werd aan De Terp vastgelegd. De kinderen speelden, twee honden renden achter de hazen aan. 20 april - Een partij goederen werd afgehaald. Het water stond al 5 cm boven de vloer van de iste verdieping: waterschade. Ik gebruikte de roeiboot om nog enkele goederen af te halen, het weer werd slechter. Ik gaf de kapitein de raad dat hij bevel zou geven wie in aanmerking kwam voor hulp. Hulp werd alleen verleend in ruil voor tarwe. Geen tarwe, geen hulp. Ik merk te dat sommige personen een wit voetje zochten bij de kapitein of diens vrouw, ten nadele van mijzelf. Ik moest zo nu en dan woorden van de kapitein ontvangen welke niet dragelijk waren. Ik deed echter mijn plicht en de man zag dat ook wel in. Zijn stemming verbeterde. Het water kwam nu 20 cm boven de vloer van de iste verdieping, ik kon de ladder niet meer ge bruiken. Om 13 uur moest ik de woning verla ten. De kapitein sprong toen zonder laarzen in mijn woning en hielp te redden wat men kon. Alle lof voor die man. Om 21 uur kwam ik weer aan De Terp. Een man kafferde mij uit, ik had sigaretten moeten halen bij Hamstra. De Terp omringd door water, mei 1945 Havenkade Wieringerwerf: pakhuis Zadenvriend 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 41