Duiken in de Wieringermeer, mei 1945 duikpakken en helmen en niet te vergeten een communiecatietouw voor de verbinding tussen de duiker en de leider op de dekschuit. De helm werd op het duikpak geschroefd en als laatste werd voordat de duiker via een ladder te water ging, de helm afgesloten door een glazen kijk glas die op de voorkant van de helm werd vast geschroefd. We vertrokken volgens mij in de loop van mei van de steiger bij gemaal Leemans en voeren door één van de gaten in de dijk, varen in de polder was m.i. niet zo moeilijk. De boerderij en, huizen en bomen langs de wegen stonden er volgens mij allemaal nog. Er waren nog een aantal personen aan boord, onder wie de eigenaren van de op te duiken ob jecten. Zij moesten aangeven waar het object lag en helpen draaien aan de luchtpomp. Als eerste gingen we naar Wieringerwerf om een brand kast op te duiken uit een bakkerij. Volgens mij zijn we ook nog bij een paar andere winkels in dezelfde straat langs gegaan. We lagen vlakbij het beeld van De Maaier. We hadden ook een roeiboot mee met een platte achtersteven zodat ik makkelijk met een riem kon wrikken. Ik ben met de boot naar het stand beeld gevaren en heb toen De Maaier een tikje op zijn hoofd gegeven. Daarna naar het Domeinkantoor en via de be tonnen plaat boven de deuren naar binnen. Er was niets te zien, alles was netjes opgeruimd. Dan maar weer naar de 194. Daarna zijn we naar de Terp gevaren, daar stonden een aantal barakken maar er waren geen personen meer op de Terp. Wel een groot aantal hazen en konijnen, die kro pen gauw onder de vloeren van de barakken als je aan kwam lopen. De tweede keer dat ik mee was gingen we naar boerderijen ten westen van Wieringerwerf. Er is daar bij een boerderij een auto opgedoken die buiten de schuur stond; zo ver ik heb begrepen was de auto afgedekt met een zeil met een laagje mest erop. Hoe het ver der met de auto is gegaan is mij niet bekend. Verder zijn er op die dag meerdere landbouw machines opgedoken. Er zijn meer reisjes ge maakt maar ik had het nu wel gezien met dat duiken. Nog een kleine nasleep van de onderwaterzet ting. De leerlingen van de ULO van Wieringer- werf vonden tijdelijk onderdak in een paar lege lokalen van de oude lagere school in Oosterland en in een gebouwtje naast de pastorie waar de Kroonprins van Duitsland na de eerste wereld oorlog enige jaren heeft doorgebracht. Na de tweede drooglegging van de Meer ver huisde de school in september 1948 weer naar Wieringerwerf. En waar stond de school? Op de Terp. De barakken van mijn eerste bezoek aan de Terp waren weg en nu stond er een grote ba rak met vier lokalen en een tussenstuk als in gang, en daar heb ik dan mijn vierde jaar van de ULO doorlopen. We zaten toen in een klas met tien meisjes en tien jongens, deels van Wieringen en deels uit de Wieringermeer. Het was een leuke klas. De duiker is Jacob Sperling 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 39