Duiken in de Wieringermeer, mei 1945 Historisch Genootschap Wieringermeer Cees Tijsen Op 17 april 1945 lieten de Duitsers De Wierin germeer onder water lopen door twee springla dingen in de dijk tot ontploffing te brengen. Het water stroomde door twee gaten naar binnen. Het duurde dan wel een aantal dagen voor de gehele polder onder water stond, maar toch kon men niet alles meenemen, want een verbor- In Kroniek 83 werd in de rubriek Reacties van kijkers en lezers de naam Cees Tijsen ge noemd onder het kopje Duikers actief. Tijsenoorspronkelijk van Den Oever en afkomstig uit een schippersgezin is o.a. auteur van het boek Vissers van Wieringen. Op ons ver zoek vertelt hij over zijn ervaringen als 13-jarige jongen op een boot die in 1945 duikacties uitvoerde in de Wieringermeer. gen personenauto, landbouwmachines en een brandkast zijn geen zaken die je maar even op je rug meeneemt. Om het één en ander op te duiken was de WR 194 Cornelis ingehuurd, eigenaren waren Jan (van Kees en Piet Bakker. Op de foto ligt het schip in de schutsluis in Den Helder met een lading mosselen die in de Waddenzee zijn opge vist; deze lading ging via het Noordhollands Ka naal naar Oostzaan. De mosselen zijn bestemd voor de eendenhouderijen, waarvan de eieren naar de beschuit- en koekfabrieken gaan. Mijn vader was daar knecht en ik was een passagier van 13 jaar. Op de boot die spullen ging opduiken in de Wieringermeer waren volgens mij twee dui kers, Jacob Sperling en zijn zoon Krijn. De 194 had een dekschuit langszij met een volledige duikuitrusting, zoals een luchtpomp, slangen, 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 38