Ingebracht en uitgelicht: Een feestrok uit 1948 TH 1 maan laiSaugusfis 1394 HEDEN-VERLEDEN, Bond voor Plattelandsvrouwen. De rok in het Genootschapshuis is gemaakt door Bets van Balen Blanken - Vijzelaar, geboren in 1925 in Koedijk en getogen aan de Gouwe, Hoogwoud en thans wonende in 't Zand. Ze was vijftien toen de oorlog uitbrak. 'Onze jeugd in die oor logstijd was niet leuk'. Er werd wel uitgegaan, maar er mocht niet gedanst worden. Dat vond de bezetter niet passend in een tijd waarin er aan het front vele soldaten stierven. Er mocht muziek gespeeld worden, maar alleen door de Duitsers goedgekeurde wijsjes. De familie had een onderduiker in huis, dat gaf natuurlijk wel spanning en 'in de hongerwinter zat de stal vol met hongerige mensen', weet Bets nog. Na de onderwaterzetting werd de stal bevolkt door een familie uit Slootdorp. De naam is ze vergeten. In Schagen liep ze als achttienjarige de twee jaar oudere Ard van Balen Blanken tegen het lijf. Hun hele werk zame leven hebben ze samen doorgebracht op een akker bouwbedrijf aan de Zwinweg in de Anna Paulownapolder. Na de oorlog sloot Bets zich aan bij een groepje meisjes die onder leiding van me vrouw Zander - Bakker van de Plattelandsvrouwen afdeling Aartswoud een bevrijdingsrok maakte. Inderdaad een rok vol herinne ringen, maar volgens de regels van mevrouw Biossevain niet af: er is niets op geborduurd, geen bevrijdingsdatum of andere gedenkwaar dige data. Dat wil niet zeggen dat er geen her inneringen kleven aan de rok. Bets van Balen Blanken heeft ze wel degelijk. 'Kijk, dit lapje is van de plusfour van één van mijn broers. En dat daar is van een pyjama. Oh, en ik heb ook nog een blauw fluwelen jurk gehad zie je wel?' Is de rok gedragen? Ja, één keer bij een optocht. Zie bijgaande foto waarop het groepje naaisters trots met de rok aan poseert. Het lange blonde meisje in het midden is Bets. Verder heeft de rok in 1995 op een tentoonstelling van de Platte landsvrouwen in Winkel gehangen. Van de idea len van mevrouw Boissevain dat het dragen van de rok jaarlijks mee zou werken aan het verster ken van de saamhorigheid is niet veel terecht gekomen. Behalve in de museale wereld weet bijna niemand meer van de feest- of levensrok ken. In 1994 is in het Zuid-Hollands Verzetsmuse um nog een tentoonstelling geweest. Dit jaar is in het museum in Groningen een tentoonstel ling vol met bevrijdingsrokken. Bronnen: 1. Wikipedia; 2. De doorbraak en de feestrok, Jolande Withuis in De Gids, 1991/4. 3. Interview Bets van Balen Blanken-Vijzelaar. BLIJMOEDIG GEDRAGEN M!« (1836 -1965} 28ste jaargang 2020/1, nummer 85

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 36