Ingebracht en uitgelicht f 11 r- Een feestrok uit 1948 S4 es-:- Historisch Genootschap Wieringermeer Marieke Roos Wie het Genootschapshuis bezoekt om de tentoonstelling over de laatste jaren van WOII te bezichtigen zal op een prominente plek een zogenaamde bevrijdingsrok zien hangen. Deze rokken zijn in de eerste jaren na de bevrijding in groten getale gemaakt en getoond. Een rok met een verhaal. Vroeg verzet Tijdens de oorlog zaten onder meer enkele be kende Amsterdamse families diep in het verzet. Bijvoorbeeld de broers Gijs en Wally van Hall, verfilmd in Bankier van het verzet. Hun moeder heette Boissevain en het gezin van haar broer zat even diep in het verzet. Ons gaat het om haar schoonzuster Mies Bois sevain- van Lennep (Amsterdam 21 september 1896 - 18 februari 1965). Een bijzonder moe dige vrouw. Zij was reeds in 1938 actief tegen het nazisme. Een kennis, Truus Wijsmuller - Meijer, betrok haar bij het in veiligheid brengen van Joodse kinderen uit Oostenrijk en Duits land. In het bijzonder na de Kristallnacht in 1938 toen wanhopige ouders hun kinderen naar veiliger oorden wilden sturen. Dat gebeurde via de zgn. kindertransporten. Diverse wat oudere kinderen uit deze transporten zijn in het Joods Werkdorp in Slootdorp terechtgekomen. Dan bezetten de Duitsers Nederland. Het ver zet gaat door, ondergronds, en in 1943 wordt het hele gezin Boissevain opgepakt. Haar man komt om in kamp Buchenwald, één zoon keert terug uit Dachau, twee zonen worden dood geschoten en Mies overleeft Vught en Ravens- brück. De prijs is hoog. Na de oorlog Tijdens haar gevangenschap kreeg zij een das van de familie gemaakt uit allerlei lapjes. Ie der lapje stond voor een dierbare herinnering Sv-1 Feestrokken op het Binnenhof, Den Haag 1948 aan de kinderen, een feest, een zomer of een winter. In de oorlog had zij de waarde van so lidariteit onder de kampvrouwen ervaren. Weg waren de rangen en standen. Na de oorlog werd zij politiek actief. Ze vond dat er meer specifiek vrouwelijke invloed in het openbare leven no dig was en richtte de partij Practisch Beleid op. 1 1 -lf

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 34