DE STAGNATIE VAN DE WEDEROPBOUW. Boawt voort Ontheffing Zondagsverbod. Toewijzing woonruimte aan pachters ten behoeve van arbeiders. 1949. HET BEZOEK DER MINISTERS. Het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade. Flevo-Bode Hoewel wij in een der bladen de ▼orige week een bericht aantrof- ten, dat er weer „anderhalf milli- oen" besteed kan worden voor de bouw van resp. 22 en 24 boerderijen in de Wieringermeer, en men dus elders de indruk vestigt dat het daar nog niet zo slecht gaat met. de wederopbouw, is het hier be kend dat dit de bestekken 175 en 170 betreft, waarvan de bouwplan nen dateren van 1948. Cred iet ver lening, goedkeuring, aanbesteding en gunning vonden nog verleden Jaar plaats door de per 1 Januari 1949 opgeheven Commissie Weder opbouw Wieringermeer. Het is een feit, dat in 1949 nog geen enkele aanbesteding voor boer derij-bouw heeft plaats gehad. En dat, terwijl de wederopbouw der Wierlngermeer nog lang niet voltooid is. Voor vele pachters Is het ontbre ken van schuurruimte een dage lijkse bron van ergernis. Het gros van hen is veelal nog gehuisvest in kleine noodwonin gen, zodat men verlangend ult- «iet naar het moment dat met de bouw van de pachterswoning be gonnen kan worden. Dat de stilstand tevens achteruitgang betekent, *al leder moeten toestemmen, die er nota van neemt dat hoe langer de wederopbouw stagneert, hoe minder de restanten waard zijn. Toen b.v. de storm van 1 Maart jL over ons „land met de zwevende daken" raasde, zijn van 4 boerde rijen de nog overgebleven spanten e.d. in elkaar gestort, wat echter een schade veroorzaakte van tien- du izende guldens. Het lange wachten met het uit schrijven van aanbestedingen zal ook tot gevolg hebben, dat diverse aannemers gedwon gen worden met hun mate rialen de polder te verlaten, om te trachten zich elders in te schakelen, daar langer afwachten om hun werkkraent hier verder te geven, niet mogelijk Is Ook dit zal tot gevolg hebben, dat de kos- Ten einde in de gelegenheid te zijn de bloeiende Betuwe of de bollenvelden te bezoeken zal voor de Zondagen 17 April (le Paas dag) en 1 en 8 Mei a s. ontheffing van het rijverbod voor auto's wor den verleend. ten der wederopbouw verhoogd worden. Heel Nederland heeft er met genoegen kennis van genomen dat de Wieringermeerders er in slaag den direct reeds na het opnieuw droogvallen het land zodanig te bewerken, dat er rijke, deviezen- opbrengende oogsten werden ver kregen. Daarom ook is het redelijk dat de wederopbouw van onze polder met kracht wordt voortgezet Wie van de noodzakelijkheid biervan niet doordrongen is raden wij aan 2lch persoonlijk te komen overtuigen op welke wijze thans bijna 4 jaar na de bevrijding, meerdere landbouwers en tuin ders hun bedrijf moeten exploi teren Als gevolg van de herbouw van een aantal boerderijen zullen i enige noodwoningen, al dan niet- in wagenbergingen, waarin thans- pachters zijn gehuisvest, vrij ko-: men. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van het Gemeente- i bestuur deze woningen zoveel t mogelijk beschikbaar te stelleni voor arbeidend personeel van om-i liggende bedrijven, terwijl de. Rentmeester der Domeinen zich zal belasten met het voorbereiden dezer toewijzing. Aanvragen voor een dergelijke woning moeten gericht worden aan B, en W, Weer is een jaar voorbijge gaan. A.s. Zondag zal men opnieuw de ramp van 17 April 1945 her denken. Weer is de Wederopbouw ge vorderd. Toch zijn er hier nog velen, die dagelijks zuchten onder de gevolgen van de misdaad der inundatie, terwijl het tempo van de Wederopbouw momenteel zo danig is, dat meerderen de moed dreigen te verliezen. Daarom is het noodzakelijk dat alles aangewend wordt om de voortzetting van de weder opbouw te bevorderen» Het herstel van onze polder moet met kracht worden voort gezet 28ste jaargang 2020/1, nummer 85 De Ministers In 't Veld en Mans holt hebben Vrijdag j.l. tezamen met vooraanstaande buitenlandse bezoekers van het Congres van de Partij vd Arbeid, een bezoek aan onze Gemeente gebracht. Nadat het gezelschap in Hotel Smit door de Burgemeester was ontvangen, en daar de lunch had gebruikt, werd een tocht door de polder gemaakt, waar bij de boerderij van de Heer J, Slagter, en de Landbouw-huis- houdschool te Slootdorp werden bezocht. In Wieringerwerf werd de W.Meerschool met een bezoek vereerd, en de woning van dhr. L. Feikes in ogenschouw geno men. Ook bezochten de Ministers en hun gezelschap de sluizen van de Afsluitdijk. Het Gemeentebestuur bood de hoge bezoekers een thee aan in Hotel „Lely" te Slootdorp. In Hotel Smit was een kleine tentoonstelling ingericht betref fende de geschiedenis van de Wieringermeerpolder de gas ten werden mede hierdoor op de hoogte gesteld van de stand der wederopbouwwerkzaamheden. Daarvoor zal zéér zeker nu nog gevochten moeten worden. Dit blijkt wel uit de Memorie van Antwoord op het Wets ontwerp, dat een dezer dagen bekend werd. Dat deze actie echter kosten meebrengt, zal ieder duidelijk zijn. Wy hebben slechts één keer een klein bedrag van U gevraagd over de jaren 1945-'46 en '47. Het blijkt echter dat wy opnieuw, en wel over de jaren 1948 en 1949 een beroep op Uw beurs moeten doen. Wij verzoeken U dan ook bij de aanbieding der kwitantie, Uw volle medewerking te verlenen. Tevens delen wij belangheb benden mede, dat het Congres te 's-Hertogenbos staat gehouden te worden op 26 Maart a.s. Helpt nu allen de landelijke federatie, én financieel én moreel in haar zware strijd voor een volledige vergoeding.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2020 | | pagina 19