Gevraagd: materialen en verhalen bij de bevrijding in 1945 West-Friesland Vloerenservice b.v., Klaver Gras zoden. Veelal belangeloos of tegen gereduceer de prijzen. Een grote sponsor (die anoniem wil blijven), heeft ons de stalen bak aangeboden, waarop de steentjes komen te liggen; dit is de grootste kostenpost. Daarnaast staat Kernbe- heer Hollands Kroon garant voor een eventueel tekort, hier zijn we erg blij mee. Verder zijn we druk met het zoeken naar even tuele nabestaanden van toenmalige bewoners. Hen willen we graag de 20e maart 2020 als gast ontvangen. De zoektocht levert succes op. Van vier jonge ren-van-toen hebben we oom- of tantezeggers gevonden. Van twee werkdorpers die elkaar hebben gevonden in Slootdorp en na de ont ruiming getrouwd zijn, hebben we nu contact met een dochter. Het meisje is in de onderduik geboren en in Nederland gebleven. Haar vader en moeder zijn eind april 1945 omgekomen in Nordhausen en Ravensbrück. Volg ons op facebook.com, @Herdenkingssteentjes Joodswerkdorp. Hier plaatsen we alle nieuwtjes. Van de archiefgroep In 2020 vieren we 75 jaar Vrijheid, met 5 mei als nationale Bevrijdingsdag. Bevrijding en vrijheid in 1945 brachten opluchting en vreugde. Maar voor Wieringermeerders was deze blijdschap er één met een zwarte rand. Hoe vier je bevrij ding en vrijheid na het verlies van land, huis en haard? Op 17 en 18 april 1945 vluchtten Wieringermeer- ders en onderduikers massaal naar dorpen in de omgeving, of zij gingen terug naar hun streek van herkomst. In ons archief bewaren we tal van ooggetuigenverslagen over de onderwater zetting. Bevrijdingsverhalen zijn er veel minder. Hoe beleefden polderbewoners de herwonnen vrijheid in 1945? Bekend is dat 40 personen de bevrijding meemaakten vanuit het Domeinkan toor. Ook op De Terp verbleven een paar gezin nen, plus een enkele binnenvaartschipper. Op 5 mei ging ook daar de vlag uit. Oproep Wij vermoeden dat nog veel verhalen en ma terialen over de bevrijding en vrijheid bij onze lezers te vinden zijn. Heeft u herinneringen en materialen over de bevrijding van 1945 of een jaar later, 1946? Heeft u brieven, foto's of andere documenten van uw (groot)ouders, ooms en tantes in bewa ring? Laat het ons weten. We tonen deze materi alen graag in een tentoonstelling over het laatste oorlogsjaar en de bevrijding. U kunt uw materi alen in bruikleen geven. Een schenking aan het Genootschap is ook te overwegen. Uw reacties graag vóór 31 januari 2020 naar de archiefgroep, ter attentie van Irene Biesheuvel - de Graaf. E-mail ibbiesheuvel@ziggo.nl Of naar Willy Maris, contactgegevens staan in het colofon. Heeft u een exemplaar van het boek Het Joodse werkdorp in de Wieringermeer1934-1941. Auteurs H.B.J. Stegeman en J.P. Vorsteveld, 1983. Heeft u het niet meer nodig en wilt u het schenken aan het Genootschap? U maakt er andere mensen blij mee. Neem contact op met Willy Maris (adres staat in het colofon). Mededelingen en oproepen 27 ste jaargang 2019/3, nummer 84

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 8