Reacties van kijkers en lezers Historisch Genootschap Wieringermeer Pier Montsma Allerhande reacties Sandra Joon uit Blokker geeft enkele namen door van een klassenfoto van de Prinses Marijkeschool (#5753). Hans van Lowijde uit Zevenhuizen ziet zijn inmiddels 95-jarige vader Nico Dol op een foto bij zijn afscheid op het Domeinkantoor. Hij noemt de namen op foto #6142 v.l.n.r.: G.M. van Weele, P. Dekker, E. Mostert, L. de Bruyne, N.Th. Dol (achteraan!), D.J. Meule- man, Th. ten Kate, T. Schuiringa. Rinus Amsing geeft correcties aanvullingen door voor foto's #2098, #2106, #3724 en #3734. Rik Homan uit Slootdorp ziet op de foto's #1610 en #1611 zijn opa Hendrik Homan op een veld aan de Molenweg (zie bijgaande foto). Tjeerd Kikstra uit Slootdorp ziet een foto van een schoolreisje naar Schoorl (#2261) en zegt dat nr. 16 niet Tjeerd maar Minne Kikstra is. Dhr. Voigt uit Lelystad is betrokken geweest bij het boek Cornelis Lely, Ingenieur van het Nieuwe Nederland; hij meldt naar aanleiding van foto #2261 (Villa Waterkeer) dat Cornelis Lely niet op Waterkeer heeft gewoond. Reactie uit Amerika Yvonne Doornbos-Chamberlain gaat (op ons verzoek) nog wat uitgebreider in op de gebeur- tenisssen rondom de oorlog op de boerderij van de familie Doornbos die sinds 1938 aan de Waardweg woonde. Haar vader is uit een boe rengezin uit Groningen en haar moeder is een Wagenborg, van de nog steeds bestaande rede rij Wagenborg die de passagiersdiensten naar Ameland en Schiermonnikoog verzorgt. In de oorlogsjaren ontstaat een hechte band tussen de buren aan de Waardweg: de families Brak, Hak- voort, Stegeman en Klok. Tijdens de oorlog kwam via de ondergrondse het Joodse jongetje Hans Speelman uit Am sterdam in het gezin. Hij speelde graag in de zandbak en met de herdershond Amzel. Na de oorlog kwam hij nog vele jaren in de zomerva kanties terug op de boerderij; spelen met Yvon ne die ondertussen geboren was, zwemmen in het Amstelmeer en later winkelen in Alkmaar. Na zijn studie werd hij leraar Engelse taal. Ze hebben altijd contact gehouden en Hans was er 'toen ik trouwde en toen mijn ouders overleden; hij overleed op 3 maart 2018.' Er was ook een iets ouder Joods meisje uit Am sterdam: Liesbeth. Ze hielp mee in de huishou ding en ging later weer terug naar Amsterdam; ze trouwde met de kunstenaar Wim Engelse die nog eens een prachtige tekening heeft gemaakt van moeder Doornbos na haar overlijden. Op 16 januari 1941 crashte een brandend vlieg tuig aan de Veerweg nabij Anna Paulowna. Alle vijf bemanningsleden konden zich per parachu te redden. Eén persoon, Charley Stevens, kwam terecht op het land van Doornbos en vroeg (en verkreeg) daar onderdak. 27 ste jaargang 2019/3, nummer 84

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 52