Gert: 'Wat er op dat moment allemaal door mijn hoofd is gegaan, weet ik niet meer, maar ik schoot, driemaal.' Drie dode soldaten. Direct doemt de gedachte aan represaille op. Hij ziet maar één oplossing, de lichamen laten verdwij nen onder een dikke laag ijs in het Waardka- naal. Als verdoofd sleept Gert, een voor een, de drie lichamen door de rietkraag naar een wak. Hij zakt door het ijs maar redt zich naar de kant. Daarna speelt nog maar één ding door zijn hoofd, wegkomen. Iedere keer als de trappers van zijn fiets rondgaan, klotst het ijskoude wa ter in zijn laarzen. Na 20 kilometer fietsen, het laatste stuk lopend vanwege een sneeuwstorm, komt hij aan op zijn schuiladres. Pas tegen de avond van de volgende dag, belt hij naar een vriend in Schagen. In de Waardpolder is alles, gelukkig!, normaal. Onderwaterzetting Gert neemt alleen A.C. de Graaf in vertrouwen over wat er gebeurd is, 'hij zei mij er verder met niemand over te spreken.' Gert moet door. De illegale voedseltransporten vragen al zijn aan dacht. 'Partijen aardappelen en graan in handen krijgen, veel besprekingen en vergaderingen met de BS-leiding en uren fietsen, het district was groot.' Op 17 april - Gert slaapt bij de familie Doornbos - wordt er om 04.00 uur op de deur geklopt. Duitsers? Het blijkt 'een Hollander die kwam zeggen dat de dijk de lucht in zou gaan.' Ieder een is bezig spullen de polder uit te brengen. 'Zelf ben ik ook nog op Magnus geweest, het personeel was bezig de machines naar ons be drijf in de Waardpolder over te brengen. Ik ver trouwde het niet en ben spoedig weg gegaan.' Gert hoort in de avond van 17 april dat A.C. de Graaf is gearresteerd en 'Sicco (Mansholt, red.) scheen op het nippertje te zijn ontkomen.' Gert vindt een schipper die hem midden in de nacht met zijn roeiboot over het Waardkanaal zet. 18 april 1945, redden van oogst boerderij Magnus. Foto: familie G.J. Blaauboer 27ste jaargang 2019/3, nummer 84

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 49