Een woonhuis is overbodige luxe, er moet geld verdiend worden. Zijn eerste weekloon in mei 1937 bedraagt twintig gulden. Jaren dertig Gert beleeft als jonge twintiger een turbulente tijd. De economie krijgt, onder andere via de Landbouwcrisiswet van 1934, een slinger mee omhoog. Op erve Blaauboer verschijnt een trac tor, moderne machines, een automobiel. Stu denten van de Landbouwhogeschool komen als 'praktikant' naar de polders. De ingenieurs in spe brengen hem op een idee, studeren in Wa- geningen, Nederlands-Indië lokt. In 1936 volgt een oproep voor militaire dienst. In Den Helder zal Gert aantreden bij het re giment Kust-Artillerie. Maar de keuringsarts stuurt deze 'goed gebouwde, gezond ogende persoon, 1.83m lang en gewicht 66kg' naar huis. Reden: spijsverteringsstoornissen. Mussert in Schagen Gert Blaauboer ziet het politieke landschap verkleuren. NSB-leider Anton Mussert komt tussen 1931 en 1939 drie keer in Schagen spreken. Electoraal heeft de NSB in 1935 grote aantrekkingskracht op kie zers in boerenkringen in Noord-Holland. Buurman J.C. Vethman, NSB'er en boe renleider, trekt tijdens spreekbeurten volle zalen. De broers Aris en Jan Saal, streek genoten, treden al in 1933 toe tot de NSB. Blaauboer sr., liberaal in hart en hoofd, zit aan de andere kant van het politiek spec trum. Gert idem dito. Joodse Werkdorp Gert hoort in 1939 uit eerste hand wat het nationaal-socialisme betekent voor Duitse joden. Het Joodse Werkdorp is vlakbij, Gert kwam er wel eens, 's avonds na het werk, en praatte met jongens van zijn eigen leeftijd. 'Je hoorde hun geschiedenis, de meesten kwamen uit gezinnen van intel lectuelen of zakenlieden.' Over de contac ten na 1938: 'Ze waren over het algemeen met slechts hun hemd aan uit Duitsland weggekomen. Door de verhalen van deze jongens en meisjes, hun behandeling en vernedering, roken wij toen reeds de kwa lijke adem van het naziregime.' Het wegvoeren van circa tweehonderd bewoners op 20 maart 1941 maakt Gert van dichtbij mee. 'Ik stond bij mijn schuur (boerderij Magnus, red.) toen de bussen voorbij reden, een opgestoken hand uit een bus was het afscheid; voor hen de gang naar de gaskamer, voor mij was het mede beslissend voor de plaats waar ik wilde staan.' Meistaking Voor Gert is de gevangenneming van vader Blaauboer in mei 1943 een beslissend moment: 'Mijn haat tegen alles wat nazi was, heeft toen zijn beslag gekregen.' Tijdens de april-meista- king in 1943 wordt overal in Nederland gestaakt Wajjrd POLDER. P. Blaauboer boord «rij La ndlust HORN 27 ste jaargang 2019/3, nummer 84

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 46