Themamiddag Hongerwinter 1944/45 daar in Westerklief op Wieringen terecht kwa men. Daar werd Gre in 1932 geboren. Vanwege de woningnood woonden ze met drie gezin nen in een boerderij. In de buurt woonden ook werknemers van de Zuiderzeewerken. Gre was zeven toen de oorlog uitbrak. Haar vader bouw de meteen een schuilkelder en zette er vijf weck flessen in met voedselvoorraad. Er heeft nooit iemand in gewoond. Alleen een zenuwachtige buurvrouw van dik in de tachtig ging er af en toe een tijdje zitten voor de rust. Ze hoorden de bombardementen boven Den Helder. Een Hel- derse man kwam ook nog bij hen wonen. 'We hebben geen honger geleden', vertelde Gre. 'Iedereen had een volkstuin. Vader was imker en had dus honing. De ene buur had konijnen, de andere een geit. Er waren appels en peren. Melk haalden we bij een boer op Wieringen. We karnden het en maakten er boter van. De men sen die in de Wieringemeer werkten, brachten aardappels mee naar huis.' Gre's vader verbouwde tabak. Alle mannen rookten of pruimden. De buurman uit Den Hel der maakte een tabaksmachientje. Zijn schoe nen (maat 48) waren kapot, zodat hij niet meer kon werken op de Rijkswerf. Iemand gaf hem klompen en zo kon hij weer aan het werk. Er was geen elektra meer, maar Gre's vader had een molen. Een lage, want vader had hoogte vrees. Er kwamen veel voedselzoekers langs bij de boerderijen op Wieringen. Iedereen kreeg wat. Er zaten ook weleens zwarthandelaren tus sen. Gre's vader ging daarom bij de deur staan 'voorsorteren.' Tijdens de onderwaterzetting zijn veel Wieringermeerders naar Wieringen gevlucht. Ook Bert Lauret. Gre verbaasde zich erover dat Bert alle boerderijen en alle boeren van de Wieringermeer kende. De familie Rijk verbleef ook tijdelijk op Wieringen. 'Ik heb veel over de Wieringermeer geleerd', besloot Gre Schutte haar verhaal. David Schipper Hij werd geboren in 1930 in Zeeland. Zijn va der werkte daar op een proefboerderij. In 1942 kwam hij op de proefboerderij in de Wieringer- meer aan de Medemblikkerweg. David Schipper maakte de oorlog bewust mee. Dolle dinsdag, de voedselbonnen waarmee je in de winkels kon betalen maar die leeg bleken. In 1944 werden de gaarkeukens geopend. Tweehonderd ton witte kool van de boerderij ging naar de steden. Veel voedselzoekers kwamen met karretjes naar de Wieringermeer, op zoek naar eten. Langs de Medemblikkerweg stonden lange rijen uitge putte mensen, sommigen zonder schoenen. De familie Schipper had koeien op stal en karnde boter. De boerderij beschikte over een gasbron met daarop een oven. Moeder Schipper bak te de hele dag broden. Alle mensen die langs kwamen, kregen twee dikke sneden brood met boter ertussen. Sommige mensen boden hun sieraden aan tegen eten. Enkele boeren namen het gretig aan. Iemand uit Beverwijk zag er zo slecht uit dat hij brood met spiegeleieren kreeg. Zijn maag kon het niet aan en de man werd erg ziek. Op de boerderij werden ook suikerbieten ver bouwd. Vierhonderd ton ging naar de gaarkeu kens. De rest werd meegegeven aan de voedsel zoekers. 'Toen we 's morgens aardappels aan het rooien waren, kwamen de eerste voedselzoe kers al langs. Enkelen van hen bleven slapen bij ons', aldus David. Het koolzaad dat geteeld werd moest geleverd worden aan de Duitsers. Daar kregen ze flessen koolzaadolie voor terug, voor het bakken en bra den. Vader Schipper moest voor de Duitsers een tabaksveld aanleggen. De hele oogst ging naar Hoorn. In ruil kreeg hij benzine. Toen er gebrek was aan steenkool werden alle populieren en essen langs de Medemblikkerweg gerooid. In februari 1945 voer een scheepje vol aardappe len, gedoneerd door boeren van de Tussenweg en Medemblikkerweg, naar sanatorium Zon en Schild in Hilversum. Toen Schipper hoorde dat dokter Hoogkamer benzine nodig had om visites te rijden, belde hij de dokter op met de mededeling dat hij bij hem benzine kon ophalen. Daarvoor fietste dokter Hoogkamer enkele keren per week naar de Van Bemmelenhoeve, hij kreeg ook tabak mee. Dat bleef hij doen tot zes weken voor de onderwa terzetting. 27 ste jaargang 2019/3, nummer 84

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 44