Themamiddag Hongerwinter 1944 /45 Historisch Genootschap Wieringermeer Anneke Wittink Zaterdag 19 oktober 2019 was de themamiddag Hongerwinter 1944/45. Piet Otten, Gre Schutte en David Schipper legden indrukwekkende en aangrijpende ge tuigenissen af over deze periode. Laatstgenoemde verving Bert Lauret die wegens familie omstandigheden moest afzeggen. ten. In 1942 werden 17.000 Joden weggevoerd. Nog geen 2000 kwamen terug. Bij het bombar dement boven Bezuidenhout werden 12.000 huizen vernield. Er werden steeds meer maatregelen genomen. In 1944 was er geen elektra en gas meer. Water was er bijna niet. Ook brandstof voor de kachel was niet meer te verkrijgen. Uit leegstaande huizen werd het hout gesloopt. De blokken tus sen de tramrails werden gestolen. Eten kopen kon alleen bij zwarthandelaren die woekerprij zen vroegen. Piet en zijn broer mochten eten bij de Hernhutters. Later waren ze aangewezen op de gaarkeuken. Met rantsoenbonnen kregen ze een schep water waarin versneden kool dreef. Piet heeft als kind van 7-8 jaar veel gezien. Een man die met een kar vol hout naar huis liep, werd tegengehouden en helemaal in elkaar ge trapt. Een jongetje viel in het water. Toen Piet het aan een soldaat vertelde, kreeg hij klappen. De soldaat deed niets en Piet zag het jongetje voor zijn ogen verdrinken. Twaalf jongens en mannen werden op straat zomaar gefusilleerd. Toen Piet en zijn moeder met een slee naar het bos gingen om hout te sprokkelen, zagen ze een man die er heel erg aan toe was. Ze tilden hem op hun slee. Toen ze thuiskwamen, merkten ze dat de man was overleden. Piet Otten Piet Otten heeft de honger echt gevoeld. Hij woonde in Den Haag en maakte alles van dicht bij en bewust mee. Voor de lanceerplaatsen van de V2-raketten werden 30.000 huizen gesloopt en 50.000 bomen gekapt. Het onophoudelijke afschieten van raketten maakte oorverdovend veel lawaai. Den Haag was een garnizoenstad. Dagelijks marcheerden soldaten door de stra- Gre Schutte Gre's ouders waren Groningers die met de boot van Stavoren naar Enkhuizen kwamen en van- Rein Koolen opende de middag met in formatie uit het boek De Hongerwinter van Ingrid de Zwarte (uitgave Prometheus, 2019) die in 2018 op dit onderwerp promoveerde. Op basis van uitgebreid onderzoek in bin nen- en buitenland beantwoordt Ingrid de Zwarte in dit boek prangende vragen over de Hongerwinter. Hoe is de hongersnood precies ontstaan? Wat was de rol van de Duitse bezetter? Wie stierven, wie bleven leven? In de Wieringermeer, ook genoemd in dit boek, werd niet echt honger geleden. De onderwaterzetting van de polder was een heftiger gebeuren voor haar bewoners.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 43