Straatnamenrubriek: Pastoor Braakstraat besluit wordt genomen om de diensten voorlopig in het gymlokaal te houden. Is hij begonnen in een woonkamer met als altaar een tafel van schragen, zo eindigt pastoor Braak zijn loopbaan in de Wie- ringermeer met een bloeiende parochie: drie kerken en heel veel parochianen. Met pijn in het hart neemt hij in 1941 afscheid, hij wordt overgeplaatst naar Sassenheim. Parochianen worden in de eerste jaren met de bus opgehaald om te kunnen 'kerken' in Midden- meer of Slootdorp. Als de buson dernemingen hiermee stoppen, roept Braak de parochianen uit Wieringerwerf bij elkaar. Het Later werd dit mejuffrouw Fem Burger die te vens het kinderkoor opleidde en het harmoni um bespeelde. Een koor voor volwassenen, dat lukt nog niet om bijeen te krijgen. Na enige tijd verhuizen pastoor Braak en huishoudster Fem naar Brink 9. Pastoor Braak moet van onderaf beginnen met een parochie op te bouwen. In het begin zijn de meeste arbeiders nog gevestigd in barakken nabij de Sluis en ook hier gaat hij aan de slag. Vaak samen met dominee Finkensieper. De op richting van parochie van de Heilige Geest is op 11 februari 1933 een feit. Pastoor Braak wordt ambtshalve voorzitter van het kerkbestuur. Hij heeft gestreden om in alle drie de dorpen ker ken te krijgen. In Slootdorp kwam de eerste op 12-06-1932, daarna Middenmeer op 25-03-1933 maar de grootste strijd heeft hij in Wieringerwerf. Omdat het aantal mensen groeit, er dus steeds meer ruimte nodig is, moeten de tekeningen iedere keer aangepast worden. Maar uit eindelijk is het gelukt, in Wierin gerwerf wordt de kerk in 1940 in gebruik genomen. Ook hier zit hij niet stil. In de laatste da gen van februari 1943 worden de klok ken van de kerk in Sassenheim door de Duitse commandant gevorderd. Aan het eind van de oorlog organiseert pastoor Braak een gaarkeu ken voor de kinderen. Op 7 juni 1948 worden nieuwe klokken geplaatst in de toren. Het 1250-jarig bestaan van parochie St. Pancratius wordt in 1950 op grootste wijze gevierd. Dat hij bij polderbewoners geliefd is en bleef, blijkt o.a. uit een brief van geëvacueerde H.J. Meijer, een brief over de inundatie aan pastoor Braak. Zie Kroniek 70. Jrg. 2015/1. Op 26 augustus 1960, hij is dan 69 jaar, overlijdt Pieter Braak. Bronnen: Regionaal Archief Alkmaar; Liber Memoralis R.K.Kerk Slootdorp; Interview: Katholieke Illustratie, 21 mei 1936, no 34 door Jos Schaveren Schildering van de 'Nederdaling van de Heilige Geest over de Aposte- len.'(1943). In de kerk aangebracht door Jakes IJdema kunstschilder uit Apeldoorn, broer van Johannes IJdema van de Schelpenbolweg. 27ste jaargang 2019/3, nummer 84

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 33