Straatnamenrubriek: Pastoor Braakstraat Pastoor Braakstraat Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas De Pastoor Braakstraat is te vinden in Slootdorp. Pieter Braak is geboren op 29 oktober 1890 te Sloten N-H als jongste zoon van Wilhelmus Braakarbeider-tuinder, en Adriana Cornelia van der Vliet. Hij overleed op 69-jarige leeftijd op 26-08-1960 te Sassenheim. Hij heeft nog een oudere broer Hendrik. De oudste in het gezin Braak was zijn zus Helena. pionier sluis 1-1931 Alkmaar en een bezoek aan de Wieringermeer spreekt zijn gevoel juist in dit nieuwe land te willen werken, als een pionier in een 'missiege bied.' Het was 'zijn vurigste wens om benoemd te mogen worden tot zielzorger in de Wieringer- meer', vertelt hij op een 'buurt-conferentie.' Een jaar na de drooglegging, op 11 augustus 1931, wordt hij benoemd tot pastoor van de jonge pol der. Kerken zijn er niet. Slootdorp, toen nog Sluis I, bezat slechts acht woningen aan de Slootweg, nu Koningin Wilhelminaweg. Op nummer 4, bij het jonge echtpaar Weevers, vindt hij onder dak (zie de foto). De heer Weevers is smid en op dat moment is zijn gezin de enige katholieke fa milie in de kale polder. Pastoor Braak herinnert zich zijn aankomst in de polder nog goed; één kale vlakte en een zandverstuiving door harde wind. Na enkele maanden betrekt hij een eigen huurwoning aan de Brink nummer 2, hij heeft een huishoudster, mejuffrouw Van Oers, zij is een dochter van een bedrijfsleider. Op 13-jarige leeftijd vertrekt Pieter naar Ou denbosch om na bijna acht maanden weer te vertrekken naar Voorhout. Hij bezoekt het bisschoppelijk seminarie Ha- geveld en War mond. Op 15 augustus 1915, op 25-ja- rige leeftijd, wordt Pieter Braak tot priester ge wijd. In 1909 volgt de militaire dienst maar Braak krijgt vrijstelling vanwege broederdienst. Hij wordt op verschillende plaatsen als kapelaan aangesteld; Nes aan de Amstel, Boskoop, Hoorn, Vlaardingen en Beverwijk. Na een bezoek aan de Voorlopige Directie van de Wieringermeer te 27 ste jaargang 2019/3, nummer 84

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 32