De jaren 1939-1941 in het Joodse Werkdorp Historisch Genootschap Wieringermeer Marieke Roos Het Joodse Werkdorp heeft bijna zeven jaar lang als een eigen wereldje in een uithoek aan de noordwest rand van de Wieringermeer gefunctioneerd. Wat gebeurde er en hoe leefden ze daar? Uit verschillende bronnen komen we meer te weten. Opstart naar emigratie De eerste leerlingen waren in beginsel echte Palestinagangers. Het leven in het geboorteland werd hun van tijd tot tijd behoorlijk zuur gemaakt door anti-Jood se uitingen van landgenoten. Dan maar liever weg en zo lokte het leven in een kibboets waar je een maatschappij kon opbouwen op Joodse basis. De leeftijd van deze Palestinagangers lag tussen de 18 en 25 jaar. Het verblijf in het werkdorp als voorbereiding voor deze stap duurde twee jaar. Na de verschrikkelijke Kristallnacht in november 1938 overheerste in Duitsland en Oostenrijk de angst in Joodse families. Prioriteit werd het zoeken naar een vei lige omgeving voor hun kinderen. Voor een deel werd dat het Joodse Werkdorp. De leerlingen die eind 1939 arriveerden waren voor 100 procent vluchtelingen, meestal onder de 18 jaar en hadden geen aspiraties om een Joodse staat te stichten, wel de behoefte aan een omgeving waar ze niet bang hoefden te zijn voor pesterijen, kloppartij en en vernielingen van hun bezittingen. Eerder hadden ze soms al een hele trektocht langs di verse kindertehuizen afgelegd. (zie bijvoorbeeld het verhaal van Max Rack in Kroniek 83). Het inwoneraantal groeide van 200 naar 300. In het boek Het Joodse werkdorp in de Wierin germeer 1934-1941 staat iets geschreven over de ontvangst. Een citaat: 'We waren natuurlijk he- lemaal in de war. Daar stond je als jong kind, net zestien, zonder ouders of familie. Wat ze ook deden om ons op te vangen, het kon niet genoeg zijn.' Voor de volledigheid is het goed om te vermel den dat er ook nog enkele twintigers arriveer den; de Stichting Joodse Arbeid kreeg de kans om deze jonge mensen rechtstreeks uit concen tratiekamp Dachau te halen waar ze na de Kris tallnacht zonder reden waren opgesloten. Vrouwen in de keuken van het Joods Werkdorp 27 ste jaargang 2019/3, nummer 84

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 26