Verdwenen winkels, Middenmeer IV naam Exploitatiemaatschappij De Voortrekker, was onverdroten doorgegaan met bouwen. In Middenmeer opende de Voortrekker daar het restaurant met als beheerder de oudste zoon van mevrouw van Vliet. In 1938 vertrokken de Van Vlieten en dan komt G. Smits broer Dirk vanuit Medemblik naar Middenmeer om daar de leiding te nemen. Dirks zoon Ruud loopt al vanaf 1942 mee als kelner en in 1946 na de wederopbouw neemt Ruud samen met zijn vrouw Thea Kaan de lei ding over. Het stel koopt in de vijftiger jaren alle aandelen van de Voortrekker en zijn daar mee eigenaar van beide restaurants. Joop Duin wordt uitbater van Hotel Lely in Slootdorp. De beursvereniging is al vanaf 1938 vaste gebruiker van Smit. Die organisatie dringt sterk aan op vergroting van het gebouw. Een jaar later is de grote zaal een feit. Bij de onderwaterzetting in 1945 ging het pand grotendeels verloren. Bij de wederopbouw in 1946 werd de Beurszaal opnieuw vergroot. Naast de Beursvereniging waren er vele gebrui kers van de zaal, veelal op het gebied van the ater, sport en vermaak. Jarenlang kon dat door gaan. Tot de mobiliteit van de mens er toe leidde dat de zaal steeds minder gebruikt ging worden. Hotel Smit ging in de verkoop. Kopers kwamen er echter niet. Het gemeentebestuur verander de de bestemming niet. Dus de beoogde super markt kwam er ook niet. Ondertussen was een groep doeners begonnen met het vormen van een stichting met het doel om zaal Smit voor de gemeenschap te behouden. Tijdens de zoektocht naar een eventuele nieu we beheerder meldt de heer Smit zich met het voorstel om door te gaan met het café-restaurant en de zaal te verhuren aan de Stichting Oude Beurs. Alles draait gewoon door. Tot een nieuwe eigenaar/beheerder zich aandient, J.Q. Hars- veld. Dat is op 1 januari 1978. Ook dan verandert er weinig. Twee jaar later begint Klaas Kalsbeek als beheer der. Goed een jaar later gaat het hele complex in vlammen op. Bouwbedrijf de Pelikaan start op 30 september 1982 de herbouw. 30 juni 1983 heropent de nieuwe Oude Beurs. Er breekt een wat ongewisse tijd aan. De beide onderdelen, het café en de zaal krijgen elk een andere uit bater. Namen uit die tijd: Feikes, Feld en Zon neveld. Na langdurig gepraat neemt de Stich ting Oude Beurs begin '87 ook het horecadeel in eigendom. De pachter/beheerder-puzzel wordt nog ingewikkelder als ook Sneekes zich als kandidaat meldt. De familie Zonneveld mag blijven. Allerlei moeilijkheden leiden ertoe dat de Stichting de boel moet verkopen. Dat ge beurt uiteraard onder diverse strikte voorwaar den. Sneekes koopt, Zonneveld vertrekt. Het is november 1998. Peter den Haan neemt de boel over. Echter slechts voor korte tijd want al in september 2001 mag de familie Zonneveld zich eigenaar noemen, Roel en Ingrid zijn weer te rug. Tijden veranderen, zo ook het uitgaanspa- troon van de mens. De Oude Beurs draaide niet meer zoals vanouds. In 2006 besloten Roel en Ingrid de boel te verkopen. Het verkoopcontract was getekend, de crisis kwam, de koper viel om en de verkoop ging niet door. De gevolgen voor het pand zijn nu nog alle dagen te zien. Heel treurig. 10 jaar leegstand nu. Aanvullingen en verbeteringen zijn welkom. Besloten is om die commentaren op te sparen en te publiceren nadat de winkelserie is afge rond. Bronnen: - Vola Schaafstra en Kees Meeuwsen, Winkelmap Middenmeer, deel 1 - Gedenkboek de Oude Beurs van Wil Datema - Driemaandelijks Bericht, april 1934 27 ste jaargang 2019/3, nummer 84

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 24