Themamiddag 19 oktober 2019 Hongerwinter 1944/45 Historisch Genootschap Wieringermeer Rein Kooien ....een jonge vader in het hartje van de hongerwinterin Amsterdammocht elke dag een flesje borstvoeding halen bij een familie die het missen konterwijl zijn eigen vrouw, door ondervoeding misschien, geen moedermelk meer had. Hij belt aan, pakt op de stoep het flesje aan en laat het door de kou uit zijn handen vallen, stuk. Huilend, overstuur, als een geslagen hond gaat hij naar huis. fragment uit Het Zweedse wittebrood van Nico Scheepmaker). De vertellingen zullen al naar gelang de opmerkingen of vragen worden afgewisseld met informatie uit De Hongerwinter (Prometheus, 2019), van Ingrid de Zwarte. Dat boek is de publieksversie van haar gelijknamige academische proefschrift dat vorig jaar verscheen. De vertellingen beginnen om 14.30 Hongersnood in een ontwikkeld land. Onvoor- De toegang is vrij en gratis en koffie toe. stelbaar. Najaar 1944 begon die ellende, 75 jaar Einde om 16.30uur geleden. Namens de Activiteitengroep van het HGW. Piet Otten, Gre Schutte en Bert Lau- ret hebben het aan den lijve meege maakt en willen hun verhaal met ons delen. Beeldmateriaal zal hun vertel lingen aanvullen. Piet heeft, toen nog wonend in Den Haag, de honger gevoeld. Gre heeft vaak aan tafel gezeten met voedsel zoekers van elders en met hen het eten gedeeld. Bert heeft de lange rijen hongerige medemensen langs onze polderwegen zien komen en gaan. uur in de Genootschapszaal in de Kinderen op jacht naar suikerbieten op een schip van de Voedselvoor- Cultuurschuur. ziening.(Foto Charles BreijerNederlands Fotomuseum) 27 ste jaargang 2019/2, nummer 83

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 54