Verdere naspeuringen Klaas Groeneveld uit Makkum heeft ons enorm geholpen met dit onderzoek. Ook Makkumer amateurhistoricus, Jentsje Hoeksema heeft zich jarenlang ingespannen om de identiteit van de onbekende persoon te achterhalen. Hoeksema was kapper in Makkum en o.a. zeer betrokken en geïnteresseerd in het documenteren van de luchtoorlog boven Makkum. Hoeksema zorgde voor een doorbraak toen hij informatie die opgeschreven was bij de identifi catie, stuurde naar de Britse Commonwealth War Graves Foundation (CWGC). De politieman die de lichamen in 1943 had gevonden had ook de lengte, oog- en haarkleur vastgelegd. Hoek- sema wees er nog eens op dat beide lichamen op hetzelfde moment en op dezelfde plaats ge vonden waren. De gegevens van de politieman, de twee gevonden lichamen, de eerder gedane identificatie van C.D. Handley... alles wees erop dat het tweede lichaam van piloot William P. Shand moest zijn. De CWGC stemde in en uiteindelijk, in 1981 werd de graftekst van de onbekende vliegenier veranderd in die van William P. Shand; met de toevoeging 'believed to be'. Eindelijk had de fa milie Shand een plek waar zij William konden bezoeken en herinneren. Lothar Linkes einde De Duitse kapitein Lothar Linke overleefde de oorlog niet. Op 14 mei stortte zijn Messer- schmidt in een nachtelijk luchtgevecht neer. Hij en zijn radar/radio-operateur Walter Czybulka sprongen uit het toestel. Linkes parachute ging niet open, hij viel te pletter nabij Tacozijl (Lem mer). Linke werd 33 jaar en kreeg postuum in september 1943 een hoge nazi-onderscheiding, het Ritterkreuz. Linke is op de Duitse begraaf plaats in IJsselstein herbegraven. Czybulka overleefde de sprong wel, hij overleed in 2007 op hoge leeftijd. Oproep Wij denken dat we met dit verhaal de gebeur tenissen op 21 april 1943 en daarna hebben kunnen reconstrueren. Maar zeker weten doen we dit niet. Wie heeft nog informatie voor ons? Zo heeft Geert Koekoek een herinnering dat hij met een groep kameraden op de IJsselmeerdijk zit en de Mosquito op zijn kop ziet liggen. De wielen staken boven het water uit. Huib van Andel (Oostermiddenmeerweg) kleedde zich uit en zwom met het mes tussen de tanden naar het toestel. Het rubber van de banden was te mooi materiaal om ongebruikt te laten liggen. Op dat moment waren er geen Duitse soldaten in de buurt... Graag contact opnemen met markhakvoort14@gmail.com, tel.nr. 0227.581262 Believed to be Hoe twee Engelse vliegeniers hun naam terugkregen len. Na de oorlog hebben de Geallieerden navraag gedaan bij alle gemeenten in Nederland naar (on) bekende graven. Gemeente Wonseradeel heeft de twee onbekenden gemeld. William Peter Shand In 1948 is de naam van C.D. Handley (de naviga tor) op een van de twee grafstenen gezet. Dit naar aanleiding van de inscriptie op het polshorloge. Maar piloot Shand bleef als vermist geregistreerd. 27ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 53