Van Zijll rapporteerde op 21 april om 02.30 uur 'dat aan de IJsselmeerdijk vermoedelijk een vliegtuig was neergestort'. Samen met Haarsma van de marechaussee reed hij met de dienstau to naar de aangegeven plaats. Duitse militairen waren al eerder aangekomen. wezig waren, was er voor Van Zijll en Haarsma geen taak meer. Connectie Makkum Op de protestante begraaf plaats Makkum zijn twee graven van Engelse vlie geniers. Overlijdensactes bij gemeente Makkum melden dat de twee licha- Op de protestantse begraafplaats Makkum men gevonden zijn op 11 mei 1943. Vindplaats: 'Kornwerderzand, in het IJsselmeer'. De lichamen zijn begraven op 12 mei 1943. Deze hadden 'ca. 500 meter ten zuiden van den Schervenweg, aangespoelde deelen van een vliegtuig gevonden'. Op de aangespoelde tanks stonden opschriften in het Engels. Het type vliegtuig kon niet worden vastge steld. Van de bemanning vonden zij geen spoor. Om dat Duitse militairen aan- Believed to be Hoe twee Engelse vliegeniers hun naam terugkregen staat zijn gevonden en opgepikt door een vissers boot uit Makkum. Dit gebeurde vaker in de oor log. Of de lichamen zijn aangespoeld aan de Frie se dijk. Er staat alleen: 'in IJsselmeer gevonden'. Veel plekken komen in aanmerking. Zoals: een lo catie tussen Breezanddijk en Kornwerderzand; of nabij Kornwerderzand, in het IJsselmeer; of in het water tussen Kornwerderzand en de (Friese) Kop Afsluitdijk. unknown Over de precieze vindplaats van de lichamen ont breken details. De lichamen kunnen in drijvende Lichamen krijgen alsnog naam De kleding van de verdronkenen was nog intact. Een lichaam droeg een polshorloge, de inscriptie staat beschreven in het gemeentelijk formulier. Maar meer dan dit was in 1943 niet te achterha- Beide lichamen hebben, naar schatting, twin tig dagen in het water gelegen. Een verdronken lichaam komt normaliter door gasvorming in de darmen na circa acht dagen aan de oppervlakte drijven, mede afhankelijk van de watertempera tuur. Dit zou betekenen dat de twee nabij Korn werderzand gevonden lichamen zo'n twaalf da gen rondgedreven hebben, met de stroom mee. Het kan ook zijn dat ze even zijn 'vastgehouden' in een staand vissersnet, langs de Afsluitdijk. De data over stroming en wind maken het aanne melijk dat deze twee lichamen in de genoemde twaalf dagen vanaf de Wieringermeerkust naar de Friese kust zijn gedreven. Bron: J. Hoeksema 27 ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 52