niumfolie vallen. Ook wel bekend als operatie 'Window'. Doel was om de Duitse waarschu wingsradar om de tuin te leiden. Ook voerden ze spookaanvallen uit om vijandelijke Duitse jagers af te leiden. Duitse tactiek Ondertussen broedden ervaren Duitse piloten, gelegerd op vliegveld Leeuwarden, op een antwoord. Waarschijn lijk heeft de Duitse luitenant Lübke van radarpost 'Eisbar' in Gaasterland (Friesland) samengewerkt met nachtjagerpiloot kapitein Lothar Linke. Duidelijk is dat er uitgebreid ge oefend is. Kort gezegd: vanaf het radarstation werd de Duitse nachtjagerpiloot naar zijn doel gepraat, naar de snelle Mosquito. Een steile duikvlucht was voor de Duitse jager noodzake lijk om ook een hoge snelheid te halen. Er zou maar één kans zijn om de Mosquito te raken. Of dit de situatie was van het treffen tussen de Duitse Messerschmidt en de Engelse Mosquito van Shand en Handley, is niet geheel zeker. De informatie in onze reconstructie, spreekt elkaar tegen. Misschien is het als volgt gegaan. Jacht op de Mosquito In de vroege morgen van 21 april zag luitenant Lübke op zijn radarschem een van de terugke rende Mosquito's. Het toestel vloog in rechte lijn en op constante hoogte, in een lijn Stavo ren - Wieringermeer. Lübke had inmiddels de nachtjagerpiloot Linke, die op grote hoogte boven Oost-Friesland vloog, ingeseind. Linke begon met zijn Messerschmidt aan een duik vlucht, om snelheid te maken. De Duitse nacht jager kwam dus van achteren en van bovenaf recht op de Engelse Mosquito af. Toen piloot Linke in het vizier van zijn mitrail leurs de Mosquito voor zich zag, begon hij te vuren. De kogels raakten de Mosquito, die me teen wegdook en hoogte verloor. Linke meldde om even na 02.00 uur over de radio aan het ra- darpeilstation in Gaasterland het resultaat. Na enige uren werd bevestigd dat inderdaad een neergestort Engels vliegtuig was gevonden nabij de Wieringermeerdijk. Neergeschoten Wat gebeurde er met Shand en Handley? Moge lijk zijn beiden met de parachute uit het toestel gesprongen, al voordat het vliegtuig neerstort te. Later zou blijken dat beiden hun reddings vest, door zijn vorm bijgenaamd 'Mae West', droegen en bleven drijven in het koude water. De Mosquito is misschien enige tijd brandend doorgevlogen, tot nabij de Wieringermeerdijk. De Luchtbeschermingsdienst Wieringermeer (LDW) stelde een rapport op van het voorval. Op de uitkijk staand, zag J. Zijlstra, werkzaam voor de LDW, vanaf de toren van de gereformeerde kerk in Wieringerwerf, een vliegtuig neerko men. Zijlstra meldde dit per telefoon aan zijn meerdere, de heer Van Zijll - Langhout. Believed to be Hoe twee Engelse vliegeniers hun naam terugkregen Mogelijke vindplaats Crash locatie 27ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 51