Believed to be A Hoe twee Engelse vliegeniers hun naam terugkregen Historisch Genootschap Wieringermeer Mark Hakvoort Op 21 april 1943 stortte midden in de nacht een brandend vliegtuig naast de IJsselmeerdijk, zo'n vijfhonderd meter bezuiden de Schervenweg. Duitse militairen waren snel ter plaatse. Van de bemanning geen spoor. Hun lot bleef lang onduidelijk. Pas recent kon een reconstructie gemaakt worden van het noodlot dat piloot William Shand en navigator Christopher Handley trof. 20 April 1943, Hitlers verjaardag. Engelse bom menwerpers van het type Mosquito vliegen over Berlijn. Piloot William Peter Shand en navigator Christopher Dinsdale Handley zijn een ervaren bemanning. Op hun thuisbasis had de dienstdoende officier verteld dat deze nachtelijke operatie als doel had om het verjaardagsfeest van Hitler te ver storen. In het logboek van het 139e Squadron staat dat de mannen om 22.25 uur opstijgen met de Mosquito XD-H serie nummer DZ 386. Ze gaan met meerdere Mosquito's op weg naar Berlijn. Het logboek vermeldt geen landingstijd. De mannen komen niet terug en blijven jaren vermist. Houten wonder De Mosquito had de bijnaam 'houten wonder': een lichtgewicht type bommenwerper, opge bouwd uit hout en lijm, dat op topsnelheid 688 km per uur kon vliegen. Een zeer betrouwbaar vliegtuig en populair bij de vliegeniers. De Mosquito was sneller dan Duitse nachtjagers als Messerschmidt of Junker. 1800 kilo bom men gingen mee aan boord. Tot april 1943 was nog geen enkele Mosquito neergehaald. Bij de vliegeniers lag gemakzucht op de loer. De be manningen kozen voor vaste, korte routes. Of dezelfde hoogte, circa 3000-4000 meter, boven het bereik van Duits afweergeschut. Dit patroon trok de aandacht van Duitse radarposten en nachtjagerpiloten. i39e Jamaica Squadron Tijdens WO2 vloog het i39e squadron met Mos quito's in totaal vierduizend keer met in totaal 1.500 ton bommen naar steden in Duitsland. De bekende 'Soldaat van Oranje', Erik Hazelhoff Roelfzema vloog ook voor dit squadron. Hun motto was: 'Si placet necamus'. In het Engels: 'We destroy at will' (Wij vernietigen naar goed dunken). In de zomer van 1943 voegde het i39e squadron zich bij de zogenoemde 'Pathfinders Forces'. Engelse lichtgewichtjagers vlogen voor de zware bommenwerpers uit en lieten boven Nederland en Duitsland dunne stroken alumi- Mosquito bommenwerper 27 ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 50