Ingebracht en uitgelicht Wie voor de afdeling Wieringermeer in het eerste bestuur zaten is maar ten dele bekend. Dankzij speurwerk van Anita Blijdorp is het ze ker dat Huib de Graaf, landbouwer aan de Oos- terterpweg en broer van verzetsstrijder A.C. de Graaf er vanaf het begin bij was. Ook J.P. van Marwijk, ambtenaar bij de gemeente Wieringer meer, is er vroeg bij, mogelijk vanaf 1948. In zamelingen voor de oorlogsgetroffenen van de Wieringermeer begonnen waarschijnlijk al op de evacuatieadressen. Het meeste geld werd binnengehaald via vaste contribuanten. Sieb Veenstra memoreert: 'Mijn vader, Hotze Veenstra (van het Assurantiekan toor) liep rond 5 mei met een lijst bij flink wat adressen langs om het geld voor de Stichting op te halen, door de hele Wieringermeer.' Ook met de kaartverkoop voor een Amerikaanse oorlogs film in 1948, een 'propaganda-actie op 27 april 1949 met de vermaarde Accordeonclub 'Aals meer' in Hotel Smit (entree fl. 0,50)', en een voetbalwedstrijd op Bevrijdingsdag 1950 waar een entreekaartje ook 50 cent kostte, werd geld ingezameld. Na 1950 liep de belangstelling terug en de jaar lijkse collectes werden in 1955 stopgezet. Daar zal de komst van de wet Buitengewoon Pensi oen zeker een rol bij hebben gespeeld. Thans bestaat het bestuur van de landelijke Stichting uit nazaten van verzetsstrijders. Omdat de Stichting behalve financiële onder steuning zich ook ten doel had gesteld zich te bekommeren om de gezinnen zelf heb ik Irene Biesheuvel-de Graaf, dochter van A.C de Graaf gevraagd of zij zich nog iets kon herinneren. Irene was toen nog erg jong, maar ze wist nog wel dat de kinderen met verjaardagen en Sinter klaas bedacht werden met een cadeautje! Hoe veel jaren dat doorging wist ze zich niet meer te herinneren (tot 12 jaar M.R). Afdeling Wierin- germeer bleef actief als organisator van 4 mei Dodenherdenking tot circa 1985. Maar nu het affiche Ik schreef het al aan het begin, er waren affiches nodig om de bevolking aan te sporen de Stich ting 1940 -1945 financieel te steunen. Het Genootschap is in het bezit van de eerste affiche, gedrukt in 1946 in de drukkerij van Frans Meijer uit Amsterdam. Er bestaan nog een twintigtal ontwerpen van anderen. Frans Meijer was een graficus en kwam met een af fiche, vol met symboliek. Ongetwijfeld heeft dit exemplaar ergens in de Wieringermeer gehan gen en is daarna met zorg op hardboard geplakt om te bewaren voor het nageslacht. Hoe hij bij het Genootschap is beland is speculatie. Het is een prachtige plaat, een ingekleurde pen tekening, waarop al het leed wat de bevolking is overkomen verteld wordt. In iedere provincie prachtige situatieschetsen. Zo zie je in Friesland een eindeloze rij mensen op hongertocht, ter wijl een eindje verder grote hoeveelheden vee worden afgevoerd naar Duitsland. Rotterdam in brand. En in de buurt van Nijmegen een lange trein met voedsel in oostelijke richting. Maar iets zuidelijker ook een lange rij met geallieerde troepen in tegengestelde richting. Ook zijn er allerlei momenten van de bevrijding getekend. Linksonder is een allegorische schets waar de geknevelde Nederlandse leeuw door de Nederlandse maagd manmoedig verdedigd wordt tegen de Duitse adelaar. Rondom de kaart van ons land zijn een twintig tal met passende tekst omlijste tekeningen, car touches, geplaatst. Een voorbeeld: 'en het eeu wenoude water werd wapen voor de onverlaten'. Middenin twee boerderijdaken in het water. Nog een voorbeeld: 'de arbeid die de vijand bood ging vergezeld van zweep en lood'. Een teke ning van een groepje dwangarbeiders onder sol- datenbegeleiding. En: 'men vergaarde met koel beleid de wapens voor de vrijheidsstrijd'. Of 'de pers aan 's vijands greep ontrukt heeft steeds het vrije woord gedrukt'. Allemaal verduidelijkt met een mooie tekening. Je moet het zelf zien. Dat kan op elke zaterdag middag. En vanaf november 2019 tijd zal het affiche tentoongesteld worden. Wie kan ons meer vertellen over personen en activiteiten van afdeling Wieringermeer Stich ting 1940- 1945? Wij verzoeken u dit door te geven aan (iemand van) de Redactie. 27 ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 38