De voetbalwedstrijd te Wienngevwerf, ten bate van de Stichting 1940*45. Ingebracht en uitgelicht nisatie die in sommige plaatsen het verlengstuk was van al eerder door de LO (Landelijke orga nisatie voor hulp aan onderduikers) opgezette activiteiten. Er was geld nodig. Daartoe werd er in september een oproep gedaan om affiches te ontwerpen om donateurs te werven. Deze wer den opgehangen in publieke ruimtes. Maar ook bij particulieren; zij konden voor een gulden een exemplaar kopen. Lokale afdelingen Stichting 1940-1945 organi seerden inzamelingsacties. Zo ook in de Wierin- germeer: voor 'noodzakelijk levensonderhoud' van invaliden en nabestaanden. In (bijna) ie dere afdeling zaten verzetsmensen, voormalige onderduikers, en anderen die zich ongevraagd geroepen voelden iets te doen voor de oorlogs slachtoffers. Landelijk gezien waren er naar schatting 12-duizend vrijwilligers in de eerste jaren na WO2, altijd rond Bevrijdingsdag, op de been. Affiches, folders en collectebussen onder steunden de jaarlijkse campagnes. In de eerste veertig jaar van haar bestaan zijn de activiteiten van de Stichting een paar maal uitgebreid. Wat begon als een zuiver particulier initiatief, in 1944 goedgekeurd door de regering in Londen, kreeg een vervolg als samenwerking tussen de overheid en de Stichting. In 1947 kwam de Wet Buitengewoon Pensioen 1940 1945 (WBP) tot stand, de uitvoering daarvan kwam grotendeels bij de Stichting. In de jaren '50 en '60 werd de doelgroep van Stichting 1940-1945 uitgebreid met Engelandvaarders, gijzelaars en represailleslachtoffers, zoals in Putten. In 1973 werd de Wet Uitkeringen Ver volgingsslachtoffers 1940-1945 (WUV) aange nomen. Ook het bijstaan van slachtoffers van de oorlog met Japan in het voormalig Neder- lands-Indië en de Stichting Joods Maatschappe lijk Werk werden in de activiteiten betrokken. Dat in de 50'er jaren de focus lag op aanpakken en opbouwen is begrijpelijk. Maar toen daarna steeds meer aandacht kwam voor hen die met onzichtbare gevolgen kampten, met inbegrip van de tweede generatie ontstond er een orga nisatie die zich hierin specialiseerde: Psychot- raumanet. De psychische gevolgen van oorlogs- geweld werken nu eenmaal heel lang door. In 1984 kwam er nog een laatste wet bij: de Wet Uitkeringen Burger-Oorlogsslachtoffers 1940 1945 (WUBO). Tot op de dag van vandaag houdt Stichting 1940-1945 zich bezig met Tweede We reldoorlog getroffenen. Lokale afdeling Wieringermeer Ook in de Wieringermeer, waar iedere inwoner zijn best deed om zo snel mogelijk weer een huis en haard te hebben als basis voor een her nieuwd bestaan, was het enthousiasme groot voor de Stichting. Op bevrij dings dag zullen de ambtenaren van Wieringerwerf een voetbalwedstrijd spelen tegen een elftal, samengesteld Uit; de overige bewoners van dit dorp. Aanvang 6.45 uur. Er zal een klein entreegeld wor den geheven het ontvangen be drag wordt afgestaan aan de Stichting 1940—'45. Komt allen dit evenement op sportgebied bijwonen en steunt hierdoor het idealistische werk voor de oorlogsslachtoffers. De opstelling der ambtenaren zal vermoedelijk als volgt zijn Hogenbos (onderwijzer) S. Smit, (Domeinen) L. v. Zoonen (Do meinen) v. Ingen (Kommies) Ir. Huisman (Inspecteur) Meijer (Heemraadschap) Burger (onder wijzer) Schutrups (zetboer) Lastdrager (politie) Bügel (ge meente) Smit (gemeente). Reserves Schenk, Bakker. 27ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 37