George Lodewijk Witjas: Een gedreven kunstenaar Historisch Genootschap Wieringermeer Laurens van der Vaart George Lodewijk Witjaseen man die op het gebied van de kunsten zijn sporen ruim schoots heeft verdiend. Als oprichter van de eerste kunstkring in de Wieringermeer, als grondlegger van het logo op het chocolademerk Tjoklat, als indiener van een prachtig ontwerp voor het monument bij de Dijkwielen. Postuum werd in 1976 een grote kunstten toonstelling van zijn werken gehouden in het gemeentehuis van Wieringerwerf Genoeg redenen om meer van George Witjas te weten te komen, die de laatste tien jaar van zijn leven woonde en werkte in de Wieringermeer. Jonge jaren George Witjas werd in 1899 geboren in een Joods gezin in Amsterdam. Zijn vader was di amantbewerker. George had een oudere zus en drie jongere broers. Hij viel al snel op vanwege zijn tekentalent. Dat werd ontdekt door mevr. Wibaut, echtgenote van de bekende Amster damse burgemeester. Zij had de leiding over een jeugdclub, opgericht om de kinderen van de straat te houden. Mevr. Wibaut zond enke le tekeningen van de twaalfjarige George naar professor Roland Holst, de vader van de beken de dichter. Deze nodigde de vader van George Witjas uit. Heel chique gekleed kwam hij bij de professor aan. Na terugkomst hoorde George wat de professor zei: 'Deze jongen wil ik in mijn atelier in Laren hebben'. Een geweldige kans. Maar vader Witjas beslis te anders. Het mocht niet. Zo kwam George op een kantoor, behaalde het praktijkdiploma boekhouden en werd boekhouder bij een Am sterdamse bank. Reclamewereld Halverwege de jaren twintig van de vorige eeuw komt George in contact met reclameontwerpers. Zijn leven krijgt een andere wending en zijn ta lent voor tekenen en ontwerpen komt hem heel goed van pas. Hij start als reclametekenaar. Eén van de opdrachtgevers is 'Haust beschuit'. Ook een fabriek van etalagepoppen maakte dankbaar gebruik van zijn talent. Zijn werk was zo opmerkelijk goed dat hij eerste grimeur werd. De etalagepoppen werden door Witjas ge schminkt en van een gezicht voorzien. George trouwde in 1920 met Marianne van Abbe en kreeg twee dochters met haar. Onder tussen brak de crisistijd aan; er was geen werk meer en dat betekende stempelen. Het gezin moest rondkomen van 16 gulden per week. Tjoklat. In 1931 maakte Witjas, op dat moment werk loos, een kleisculp- tuur van een Balinese schone die een schaal cacaobonnen aanreikt. Met dit beeldje pro beerde hij W.C. Sic- kesz, op dat moment commissaris van de Hollandsch-Zwitser- sche Chocoladefabriek te Amsterdam, te ver leiden om hem een opdracht te geven tot het maken van een aantal van deze beeldjes die als 27 ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 28