van alle aanwezigen langs het monument. In 1957 is op 4 mei ook de gespannen situatie in Oost-Europa merkbaar: 'Hongaren, een volk zelf zo in verdrukking, brachten de Neder landse strijders hulde door een bouquet rode tulpen bij de kransen te voegen'. De belangstel ling voor de stille tocht liep van 600 deelnemers in 1949, terug tot circa 200 in 1975. Meer monumenten Even was er sprake van herdenkings-moeheid. In 1969 stond in een ambtelijke notitie te lezen dat 'men niet langer dan 25 jaar moet ge denken'. Een sentiment dat geen navolging kreeg. Sinds 17 april 1970 is de polder juist een monument rijker. Aan de Noorderdijkweg, bij het 'Gat van de Dijk', werd toen een gedenkteken onthuld dat herinnert aan de onderwaterzetting. In de jaren negentig besteedde de basisschool in Krei- leroord aandacht aan WO2 met o.a. een bezoek aan dit monument. Gemeente coördineert Tussen circa 1985 en 2011 was gemeente Wie- ringermeer op 4 mei de feitelijke organisator van Dodenherdenking. We zien vanaf die periode meer belangstelling voor andere gedenkplaatsen in de polder. Zoals voor de elf graven van geallieerde vliegeniers op de Algemene Begraafplaats Middenmeer. In 1985 organiseerde de gemeente hier, eveneens op 4 mei, een officiële herdenking, naast de tra ditionele Dodenherdenking. Herinnering aan de Holocaust Rond 1983 beleefde het Joods Werkdorp Nieu- wesluis hernieuwde belangstelling toen het boek Het Joodse werkdorp in de Wieringer- meer 1934-1941 verscheen. Het hoofdgebouw biedt nog altijd een tastbare herinnering aan de massamoord op de Joden, de Holocaust. Op 25 april 1995, vijftig jaar na het einde van WO2, was gemeente Wieringermeer op deze plek de organisator van een symposium 'Vrijheid vraagt waakzaamheid'. Verplaatsing oorlogsmonument De komst van een bedrijventerrein op de plek van het oorlogsmonument leidt in 2003 tot ver huizing van het gedenkteken naar Wieringer- werf-dorp. Dit moment grijpt oud-Indiëganger Bas Blijdorp aan om op de nieuwe locatie nog een plaquette te plaatsen. Europa vierde voor jaar 1945 de bevrijding maar Nederlands-Indië was nog bezet door Japan. Herinneren en herdenken Gedenksteen en maquette nabij voormalig Joods Werkdorp Monument Gat van de Dijk 27 ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 24