Sicco Mansholt, inmiddels minister, werd ge vraagd als 'eere' voorzitter. Ingezonden stukken in de krant, eind 1945, en brieven naar de gemeente tonen iets van de toenmalige gevoeligheden rond de vraag: Voor wie herdenkingsmonumenten en waar? 'Geen voorrang van persoon of werk, maar eerlijk', schreven N. Reitsma en A. Greidanus. De ge meente riep het ongenoegen over zichzelf af door in december 1945 in een persbericht voor twee gedenkplaatsen te opteren. Een monu ment voor alle gevallenen en een tweede, apart monument voor (oud-wethouder) A.C. de Graaf. Voor de briefschrijvers zou deze keuze 'een er gernis zijn voor heel de Wieringermeer, bovenal voor Slootdorp', het dorp waar Catrinus Douma woonde. Gelijke gevallen, gelijk behandelen was de strek king van het commentaar. Het comité was er snel uit: één centraal monument 'voor alle ge vallen strijders'. Op 31 oktober 1946 werd het monument in aan wezigheid van nabestaanden, vrienden en de poldergemeenschap door minister Sicco Mans- holt onthuld. Een kinderkoor zong. De plek van het monument was neutraal terrein: tussen de dorpen Slootdorp, Wieringerwerf en Midden- meer. 'Ongewenste toestand' Inmiddels was 4 mei en een vast ritueel rond Dodenherdenking door heel Nederland om armd. Om 18 uur de vlag halfstok, klokgelui, in optocht naar het lokale herdenkingsmonument en om 20 uur twee minuten stilte. Burgemeester en ambtenaren (de naam van dhr. Bakker en personeelsvereniging Contact valt), namen in 1947 en 1948 het voortouw voor de 'Herdenking van onze helden'. Burgemeester Loggers vond het evenwel een 'ongewenste toestand' de organisatie aan de ge meente over te laten. Om niet weer een apart co mité op te hoeven richten, klopte hij aan bij een bestaand comité: Stichting 1940-1945, afdeling Wieringermeer. Het voormalige oorlogsmonument Massale samenzang Via voorzitter Huib de Graaf (een broer van A.C.), wonend aan de Oosterterpweg, vraagt Loggers begin 1949 'de herdenking van de be vrijding via dit comité te regelen'. Dhr. J.P. van Marwijk, ambtenaar, was al in 1948 bij de or ganisatie betrokken. 'Plaatselijke organisaties' werden vanaf dat moment gevraagd voor een bijdrage aan de herdenking: de padvinderij, de Wieringermeerruiters, het onderwijs en scho lieren, zangkoren. In 1949 begeleidde een koor van vijftig personen de 'massale samenzang' op de avond van 4 mei. Een jarenlange traditie werd zo in gang gezet. Tot circa 1985 organiseerde Stichting 1940 1945, afdeling Wieringermeer de herdenking. Toen Huib de Graaf sr. in 1951 overleed, nam zijn zoon Jaap de Graaf (medeoprichter van het Genootschap) zijn taak als voorzitter over. Ik heb niet een exact jaartal kunnen achterhalen maar circa 1985 kwam aan deze traditie een einde. Elk jaar startte de herdenking met het verzame len van de menigte op de Terp en dan in stille optocht naar het monument aan de Westerterp- weg. In de Wieringermeerbode stond enkele dagen van tevoren het protocol tot in detail af gedrukt. Namens de gemeente legde de burge meester een krans, vervolgens een kranslegging door Stichting 1940-1945 en daarna een défilé Herinneren en herdenken 27ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 23