Omgekomen in de Schermer op 17 april tijdens een beschieting vanuit de lucht. Het gezin, met twee kinderen, was onderweg naar familie in de Beemster. Begraven op de rooms-katholieke begraafplaats Westbeemster. Samen met haar zoon: Jacobus Johannes Admiraal Geboren op 9 april 1945 te Middenmeer. Baby Sjakie lag in de armen van zijn moeder die voor in de vrachtwagen zat op moment van de be schieting. Moeder en kind waren op slag dood. De Graaf geëerd buiten de polder Voor A.C. de Graaf bestaat nóg een herden- kingsplek. De dood van A.C. de Graaf was een enorme schok: voor zijn gezin, familie én voor het verzet in heel Noord-Holland Noord. Op 17 april 1945 was de polder verloren maar, en dit was erger, een gewaardeerd mens was ver moord. Zijn betekenis voor de polder en 'de il legaliteit' mochten nooit vergeten worden. Op 9 september 1945 werd nabij Sijbekarspel een tij delijk gedenkteken onthuld, de provinciale weg heet sindsdien 'A.C. de Graafweg'. (Zie Kroniek nr.80, 2018/2.) Burgemeester Loggers maakte diezelfde dag be kend dat het Comité Stichting Monument A.C. de Graaf aan de slag zou gaan voor een definitief gedenkteken. Collega-boeren, vrienden van het verzet én gemeente Wieringermeer zamelden geld in. Het monument werd op 17 april 1953 onthuld. Eigendom en beheer kwamen bij de gemeente Sijbekarspel. Tot en met 2015 werd hier jaarlijks op 17 april de vlag halfstok gehesen en legden familie De Graaf en de burgemeester van Sijbekarspel (vanaf 2007 van fusiegemeen te Medemblik), bloemen en een krans. GEEN BEURS OP 17 APRIL Herdenken in de polder, hoe het begon 17 april werd door inwoners en de pers om schreven als 'een zwarte dag', of 'de fatale da tum', 'rampdag' en 'noodlotsdag'. Zaken doen of tijd voor frivole activiteiten, daar kon bij velen op 17 april geen sprake van zijn. Zeker de eerste jaren was het een dag van rouw. Een trouwdag plannen op 17 april? Dat deed je niet. Eerste Bevrijdingsherdenking In 1946 is de eerste, provisorische herdenking in de polder. Amper vier maanden was de pol der weer droog, veel mensen woonden nog op hun evacuatieadres. Maar de boerderij van Kits aan de Molenweg was goed gevuld met Wie- ringermeerders en notabelen, zittend op geïm proviseerde banken van strobalen en planken. Bedoeld als Bevrijdingsherdenking, in sobere stijl. Omdat 5 mei op een zondag viel, werd deze herdenking op 4 mei gehouden. De opoffering met hun leven door verzetsstrijders De Graaf en Douma werd uitvoerig gememoreerd (voor het verzet in de polder zie ook Kroniek nr. 80, 2018/2). Comité oprichting oorlogsmonument In november 1945, startten de voorbereidingen voor oprichting van een oorlogsmonument in de polder. Een comité kreeg de opdracht een waardig herdenkingsmonument te realiseren. Op de namenlijst zien we Gerrit Blaauboer (een verzetsman van het eerste uur), S. Breebaart, J. Dieleman, J. Stoel en J. Kroeze (directeur ZWM). Deze laatste schreef aan burgemeester Loggers 'dat ik weliswaar de illegaliteit heb ge steund maar toch eigenlijk geen deel uitmaakte van de georganiseerde illegale beweging. Ik vraag mij af of het wel juist is als ik deel uitmaak van het comité'. Dhr. Kroeze legde de morele lat hoog voor zichzelf, maar weglopen voor de op dracht deed hij niet. Ook ir. L.R. Dijkema, G. Hofmeijer, H. Dijksma en Jac. Mooij aanvaardden het verzoek om zit ting te nemen in het comité. Evenals de predi kanten Germans en Goede; en pastoor Langen- dijk. Burgemeester Loggers werd de feitelijke voorzitter. Herinneren en herdenken Naar wij reeds eerder hebben gemeld, heeft het bestuur van dc Vereeniging voor den Graanhandel Wieringer- meec besloten, om wanneer 17 April op een Woensdag valt. dan geen beurs te houden. Dit jaar valt deze fatal datum in de Wieringermcergeschiedenis op Woensdag, zcodat er volgende week geen beurs te Winkel wordt gehouden. Op 17 april 1946 geen graanbeurs in Winkel 27 ste jaargang 2019/1, nummer 82

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2019 | | pagina 22