Vervolg programma FilmToen Historisch Genootschap Wieringermeer Locatie: Cultuurschuur, Loggersplein 1, 1771 CE Wieringerwerf Datum: eerste zaterdag van januari, februari, maart 2019 Aanvang: 14.00 uur Toegangsprijs: 5 euro (de laatste voorstelling, maart 2019, 7.50) Reserveren: filmhuiscultuurschuur@gmail.com 5 januari 2019 Naila and the Uprising van Julia Bacha (Palestijnse Gebieden/VS, 2017). Een bijzondere documentaire, opgebouwd uit archiefbeelden, interviews en animatiebeelden. Over de Eerste Intifada (1987-1993), een spontane volksopstand in Gaza en op de Westbank, waarin vrouwen een hoofdrol spelen. Hun woede en verontwaardiging richt zich in de eerste plaats op de Israëlische autoriteiten. Maar al snel komt daar het gevecht bij tegen de onderdrukking in eigen land, door mannelijke macho's. Met Yasser Arafat als het absolute alfamannetje. De film wordt ingeleid door Lilian Peters, historica en fractievoorzitster voor GroenLinks in Hollands Kroon. En ervaringsdeskundige bij toeval. Bij het uitbreken van de Eerste Intifada was zij ter plekke om voor haar scriptie over het Joodse Werkdorp in de Wieringermeer ex-bewoners te interviewen die naar Israël waren getrokken. Maar toen dreef een wolk traangas haar kant op... 5 februari 2019 Rebel without a cause van Nicholas Ray (VS, 1955). De klassieker bij uitstek over jeugdige onvrede en rebellie in het Amerika van de jaren vijftig. De volwassenen, hun ouders, begre pen er niets van. Zoevende auto's, zoemende ijskasten, aangeharkte voortuinen, hambur gers en Coca Cola, een crewcut, wat wil je nog meer? - Opwinding, sensatie, sex, rock roll! Vergeet West Side Story, vergeet Easy Rider. De ultieme film over jeugdige dwarsliggers is en blijft Rebel without a cause. Vooral dankzij hoofdrolspeler James Dean, die in de eerste plaats zichzelf speelt. De eeuwige rebel voor wie de spijkerbroek, het witte T-shirt en de cowboylaarzen zijn uitgevonden. Die gekwelde, getergde, plaagzieke, behaagzieke blik. 2 maart 2019 1900, Novecento van Bernardo Bertolucci (Italië, 1976). Het onovertroffen klassieke filmepos met in de hoofdrol géén individuele held, maar een collectief, een groep. Niet gesitueerd in de grote stad, maar op het platteland. Italië, de Povlakte, tussen 1900 en 1925. Arm versus rijk, boerenarbeider versus herenboer, sikkel versus knuppel, socialisme versus fascisme. Te midden van al dit collectieve spektakel, geschilderd in betoverende pastelkleuren, zoomt de camera óók in op individuele helden en schurken aan beide zijden van het front. Zeer levensecht neergezet door toen nog jonge acteurs als Robert de Niro, Gerard Depardieu en Donald Sutherland. Gedragen door de indringende muziek van Ennio Morricone, ook geen onbekende. Een wervelend schouwspel dat geen minuut verveelt, ook al zijn het er totaal Deze film behoeft geen inleiding, wel veel energie. Twee pauzes zijn ingepland, waarin voed zame, smakelijke Italiaanse hapjes worden geserveerd. Bij de prijs inbegrepen, vandaar de eenmalige entreeverhoging tot 7.50 euro 311! 26ste jaargang 2018/3, nummer 81

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 8