Van de redactie Historisch Genootschap Wieringermeer Pier Montsma snik tegen de Afsluitdijk, en tegen het afscheid van de Zuiderzee. Enkele andere onderwerpen die even genoemd moeten worden zijn de volgende: Kunst in de polder en Verdwenen winkels. In de komende Kronieken zullen deze onderwerpen zeker terugkomen. In dit nummer aandacht voor de kunstzinnige familie Braaf en het winkelbe stand van Middenmeer (deel 1). Tenslotte aandacht voor een van onze buur- plaatsen: Kolhorn. Dit jaar bestaat deze plaats 600 jaar. Naar aanleiding van dit jubileum heeft de historicus Jaap Kerkhoven een boek geschreven over het wel en wee van de Kol- horners. Speciaal voor de Kroniek heeft hij een artikel geschreven over het belang van de wording van de Wieringermeer voor Kolhorn en omgekeerd. Met name de belangen van de dagloners komen daarbij aan de orde. Dit alles staat beschreven in zijn boek Aan Wad en Waard. Veel plezier met de laatste Kroniek van 2018. Allereerst wil ik uw aandacht vestigen op en kele activiteiten, speciaal voor de leden van het Genootschap georganiseerd. Nu al te bewonderen valt de tentoonstelling Naamgeving in de Wieringermeer, te bezichti gen in de Genootschapsruimte van de Cultuur- schuur. Op pagina 10 van deze Kroniek vindt u alle verdere informatie. Een andere activiteit is de themamiddag van 26 januari 2019. Op die zaterdag zal Marc Bischoff Tulleken ons het een en ander ver tellen over zijn brommerverzameling die hij samen met zijn broer heeft bijeengebracht in het Bromfiets en Techniekmuseum Wieringer meer. Al vanaf 2 januari zijn de vitrines van de Cultuurschuur ingericht met technische zaken van de bromfietswereld uit de periode 1950 1975, alle afkomstig uit hun collectie. Zie pagina 7. Op 27 februari 2019 is de Jaarvergadering met naast de gebruikelijke agendapunten een le zing van de heer Hakkenes over zijn boek Pol derkoorts. In dit boek werpt hij een nieuw licht op de ge schiedenis van de Zuiderzee werken met een bijzondere plaats voor de eigenzinnige Eibert den Herder die keer op keer waarschuwde voor de gevolgen die de aanleg van een afsluitdijk voor de Zuiderzee zouden hebben. Wat zou er gebeuren met de visserij? Hoe profijtelijk zouden die polders worden, en hoe veilig? Den Herder verzette zich tot zijn laatste 26ste jaargang 2018/3, nummer 81

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 5