AAN WAD EN WAARD geschiedenis van Kolhorn Kijken naar Kolhorn op de Oost-Europese seizoenarbeiders nu? Het zijn passanten. Niemand verwacht dat die op eigen initiatief in de schijnwerpers stappen. Vissers speelden in de gemeente Barsinger- horn een hoofdrol in de SDAP en leverden daar wethouders. Opvattingen over gewenste maatschappelijke verhoudingen gaan er terug tot de bloeitijd van de haven voor 1800. De overdracht van normen door de generaties heen reikt in de Wieringermeer niet tot zo diep in het verleden. Pioniersgemeenschappen kun nen heel verschillend zijn. Soms staat aan de start ervan een groep mensen die het gaat om de godsvrucht, soms een groep financiers in de steden. Soms wil een stadstaat zijn militaire en maritieme positie in de regio versterken. Hier drukte Dienst Zuiderzeewer ken vanaf de tekentafel zijn stempel op het karakter van het nieuwe land. De effecten daar van gaan verder dan de ruimtelijke ordening. Het werkte ook door in de sociale verhoudin gen. Noot: J. van Woensel, 'Hier werd een toekomst geboren, bouwt voort', Gemeenschapsvorming in de Wieringermeer, 1932-1955, Holland 39 (2007) 180-199. Kolhorn is ontstaan als kustdorp. Na 1844 werd landarbeid hoofdzaak. Aan beide kent dit boek gelijkelijk waarde toe: de welvaart van de schip pers met hun mooie kleren in een kamer vol opsmuk, maar ook het ploeteren in de polder, de cholera, malaria, en in de winter soms de honger. Tussen vroeger en later gaapt dus een diepe kloof. Toch presenteert het boek een samen hangend verhaal. Vernieuwing in het dorps leven kwam uit de traditionele sector, van de vissers. Zij speelden een hoofdrol in de emancipatie van het verarmde dorp. Daardoor hervond Kolhorn de eigenzinnige grondtoon van het dorpsleven. De geschiedenis van Kolhorn heeft een grillig verloop. Dit boek zoekt niet naar een mooie doorgaande lijn tussen de generaties. Van bete kenis is iets anders. Achterachterkleinkinderen namen opnieuw op wat hun verre voorouders deden maar wat de grootouders en ouders vergeten waren of verloren waanden. Het belangwekkende uit het verleden van Kolhorn is te vinden in de glorietijd van de haven, maar ook in het overeind krabbelen en opnieuw beginnen. Jaap Kerkhoven, Aan wad en waard. Geschiedenis van Kolhorn (Wormer, Uitgeverij Noord-Holland, 2018, 312 blz., ISBN: 978-94-92335-09-8) 29,95 www.jaapkerkhoven.nl JAAP KERKHOVEN 26ste jaargang 2018/3, nummer 81

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 46