Kijken naar Kolhorn de buurgemeente. Het was een wrange gedach te. De burgemeester merkte sussend op 'dat de mensen hier nu eenmaal wonen en men kan ze niet zo maar over de grens zetten'. Angst voor vreemde invloeden en het gevoel op te draaien voor de belangen van die akelig naar binnen gekeerde nieuwe polder: een deel van de geschiedenis van de Wieringermeer ligt in het oude land. Daar ligt ook materiaal ter verge lijking. Uit de verschillen leren we het eigene beter kennen. Waard- en Groetpolder en de Wieringermeer Net als later de Wieringermeer was ook de Waard en Groet tot op zekere hoogte een wereld op zichzelf. De Groetpolder had zelfs een eigen lagere school. Alleen vaste arbeiders vonden onderdak. Dagloners van het oude land kwamen enkel naar Waard en Groet om er te werken. En dan was bij slechte verdiensten de klacht: 'Geen volle week maken de menschen en soms twee maal per dag druipnat achter uit den polder thuis, 't is een leventje'. Wo nen arbeiders niet bij het boerenbedrijf, dan zorgt dat voor mentale afstand. Over en weer overheerst een zakelijke opstelling. Zo was het ook in de Wieringermeer (ref. J. van Woensel, 2007). Maar in Waard en Groet bestond meer onderlinge omgang. In 1844 ging het gemeen tebestuur van Barsingerhorn er als vanzelfspre kend van uit dat de polders en Kolhorn zich gezamenlijk zouden ontwikkelden. Zo is het ook werkelijk gegaan. In Kolhorn zaten de boerenkinderen uit de Waardpolder bij de jeugd van het oude land in de klas. Boeren stonden in het dorp aan het biljart en droegen bij in de gezelligheidsvereni gingen. Zij betrokken het dorp bij hun polder feesten. In 1912 vierden de boeren van Waard en Groet de laatste aflossing op hun leningen uit de tijd van de bedijking. Vrolijk versierde vissersschepen luisterden die viering op. Praalwagens beeldden de vier jaargetijden uit, en ook de landbouw en de visserij, compleet met fuiken. In het dorp was volop muziek en er kon gedanst worden in de herberg de Roode Leeuw en in Schippers Welvaren. Nog vrij recent kwamen schoolklassen uit Kolhorn een dagje kijken op de boer derij in de Groetpolder. Zeker, er is ook voor de Wieringermeer het the ma van de samenhang tussen het oude en het nieuwe land. Boerinnen kregen in de pioniers fase een drom winkeliers van buiten de polder aan de deur. Vanaf november 1932 reed de bus naar Schagen. Arbeiders uit Kolhorn luisterden in Zangvereniging Morgenrood bijeenkomsten van de SDAP in Middenmeer op. Vervolgden zijn tijdens de bezetting over en weer onder gebracht. In april 1945 kwamen ontheemden uit de verwoeste Wieringermeer massaal naar Kolhorn en omgeving. De opbouw van het droogvallende gebied begon opnieuw van uit Kolhorn. Daar stond ook het voorlopige gemeentehuis van de Wieringermeer. En een tijd lang hadden winkeliers er weer een extra P. van der Sterr, Waard- en Groetpolder, kaart uit 1848. Collectie Provinciale Atlas. Noord-Hollands Archief 26ste jaargang 2018/3, nummer 81

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 44