Kijken naar Kolhorn Historisch Genootschap Wieringermeer Het oude land en de geschiedschrijving van de Wieringermeer Jaap Kerkhoven Onlangs verscheen Aan wad en waard. Geschiedenis van Kolhorn. In dit boek vertelt histo ricus Jaap Kerkhoven op levendige wijze over wel en wee van een eigenzinnige gemeenschap. Voor deze Kroniek beschrijft hij hoe de komst van de Wieringermeer is ervaren in de randge meenten. En hij gaat in op de behartiging van de belangen van dagloners. Dat gebeurde in Kolhorn vanuit overtuigingen die eeuwen teruggaan. In de jonge Wieringermeer ontbreekt die diepere historische laag. Een naar buiten gekeerde blik: daar nodigt de voorgeschiedenis van de Wieringermeer niet toe uit. Historici van de polder hebben geen dringende reden om de archieven van de randgemeenten uit te pluizen. Het drooggeval len land is alleen provisorisch ingedeeld bij de randgemeenten. Al in 1938 kwam een bestuurslichaam tot stand, en vanaf 1941 bestond de gemeente Wieringermeer. Met de gemeentegrenzen had het ook anders gekund. Tegenstanders bedien den zich in 1927 van historische argumenten: nieuwe polders waren altijd ingedeeld bij het oude land. De komst van de nieuwe polder De dorpen in de Wieringermeer staan ver van het oude land. Ook in dit opzicht had het anders kunnen lopen. Architect M. Granpré Molière ontwierp voor Dienst Zuiderzeewerken een woonkernenplan: vijf dorpen in de polder en acht gehuchten langs de rand, met pal bij de overgang naar het oude land richting Kolhorn 'Oostgroet'. De afstand tot Kolhorn was tien minuten op de fiets. Granpré verwachtte dat die gehuchten zouden vergroeien met dorpen op het oude land. Zo zou Oostgroet economisch nauw verbonden zijn met de nieuwe polder en sociaal met moederdorp Kolhorn. Geen van die gehuchten kwam tot stand. Kolhorn kreeg in de praktijk de functie van Oost- groet. Dagloners uit het dorp werkten ten tijde van het droogvallen van de Wieringermeer (1930) al driekwart eeuw in de polders Waard en Groet. Die waren in 1844 drooggevallen. In de jaren dertig fietsten zij naar de werkverschaffing in de Wieringermeer. Ook na 1945 was daar substantiële werkgelegenheid. Was Oostgroet gebouwd, dan zou het een arbeidersbuurt zijn geworden en Kolhorn was zonder naoorlogse nieuw bouwwijk gebleven. Pont bij Kolhorn zet arbeiders over naar de Wieringermeer, 1931 26ste jaargang 2018/3, nummer 81

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 42