Straatnamenrubriek: Dokter Tamsmalaan Een bomscherf doorboorde de wieg waar hun dochtertje in lag. Gelukkig liep ze geen ver wondingen op. Dokter Tamsma heeft door een weigering om iets van de bezetter te onderte kenen, gevangen gezeten in Amsterdam en Amersfoort. Dit duurde gelukkig niet lang. Hij hielp waar mogelijk de patiënten, waaronder ook onderduikers. Bij de onderwaterzetting in april 1945 verhuisde het gezin naar dokter Zijlstra in Medemblik. Na zes weken assistentie op Wieringen bij dokter Beeker verhuisde het gezin in augustus 1945 naar Wieringerwaard; Tamsma hield spreekuur in het arbeiderskamp te Slootdorp. Naast de keuken was een ruimte waar hij zijn patiënten ontving. In 1947 keerde het gezin terug naar verwoest Wieringerwerf; hun woning was een grote puinhoop. Een Zweedse noodwoning aan het Achterom bood uitkomst. In 1949 keerde het gezin terug naar hun herbouwde huis aan de Terpstraat. Verenigingsmens Antonius hield van sport, was een verdienste lijk schilder en speelde tennis bij tennisclub De Maaier. Ook hield hij van muziek: Tamsma speelde viool en piano en schreef muziek stukken. Hij was van vele verenigingen lid of bestuurslid waaronder 39 jaar van het Groene Kruis. Ontspanningsavonden vond hij bij toneelvereniging De Fryske Krite. In 1954 werkte hij als docent voor de EHBO- afdeling Wieringermeer. Dit was hem niet vreemd want al in 1939 gaf de dokter EHBO-les bij de toenmalige luchtbescher mingsdienst en in 1951 voor het Witte Kruis. Tamsma mocht in juli 1939 aan de eerste 24 kandidaten het EHBO-diploma uitreiken. In 1957 schreef de gemeente een prijsvraag uit: 'verzin een naam voor het nieuwe vierde dorp'. Uit 77 namen werd Kreileroord gekozen, jawel: bedacht door dokter Tamsma. Hoofd met sigaar In de 38 jaar dat Tamsma werkzaam was in de Wieringermeer heeft hij 4230 kinderen op de wereld geholpen. Iedereen herkende de arts met zijn auto de Chevrolet Bel-Air; hij was klein van stuk en in deze grote auto zag je al leen zijn hoofd, mét sigaar, net boven het stuur uitsteken. Je wist door die sigaar ook precies wanneer hij bij je thuis was geweest. Tijdens een bezoek werd de sigaar op de vensterbank gelegd en na het onderzoek weer opgepakt. Ook het bekende wachtkamertje met de houten banken met schuifdeurtjes zullen bij velen in herinnering staan en de lucht van ether of lysol was een vertrouwd verschijnsel als je naar het spreekuur ging. Ook 's avonds hield Tamsma spreekuur en dit was hem na een lange dag weleens te veel: een enkele keer liet hij de pot Arbeiderskamp anno 2014; voormalige werkruimte waar dokter Tamsma zijn spreekuur hield na de oorlog. (foto Ina Hogenbosch-Glas) Vanaf de ingang van de Wieringermeerschool kijkt men uit op het huis met garage en praktijkruimte van dokter A.J. Tamsma met daarnaast het woonhuis van schilder A. Boomsma.(± 1938) 26ste jaargang 2018/3, nummer 81

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 28