Straatnamenrubriek: Dokter Tamsmalaan Dokter Tamsmalaan Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas Antonius Jouke (Antoon) Tamsma werd geboren op 28 mei 1909 in Tiendeveen Beilen. Hij was de oudste zoon van hoofdonderwijzer Pieter Arjen Tamsma en Froukje Broekman. Antoon had twee zusjes en een broer. Op 16 juli 1936 trouwde Antoon, inmiddels dokter Tamsma, met Ytske Janke Faber in haar geboorteplaats Franeker. Ytske, geboren op 26 sep tember 1912, was verpleegster in het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Antoon en Ytske kregen twee zoons en een dochter. Beiden overleden in Schoorl, dokter Antoon op 16 januari 1987 op 77-jarige leeftijd; en Ytske op 28 april 1998. Zij werd 85 jaar. N Antoon, oftewel dokter Tamsma, studeerde in juni 1935 af in Gronin gen en werd assistent van professor De Boer, cardioloog-farmaco- loog. Daarnaast nam hij hier en daar waar voor collega's. Op 1 juni 1936 vestigde dokter Antoon zich in Wieringerwerf. Hij trok eerst in bij de heer Addens aan de Raadhuisstraat en hield hier ook spreekuur; in juli verhuisde de praktijk naar de Winkelstraat. (Na de oorlog werd dit Terpstraat). In 1939 werd Tamsma benoemd tot 'gemeentearts'. De gemeente gaf een vergoeding: fl 100,- per jaar. Ook de zwembadcommissie vroeg hem in hun midden. De kale polder was dunbevolkt, de arbeiders en bewoners riepen al spoedig zijn hulp in. Van kiezen trekken tot wonden hechten. Het kwam zelfs voor dat dit zonder verdoving gedaan werd. Naarmate de bevolking groeide breidde zijn praktijk uit. De afstanden waren groot, er kwam een auto, type hoge Ford; later een motorfiets. Een tweedehandsauto met turf-gaspot volgde de motor op. Na de oorlog werd hem weer een Ford aangeboden, deze was meteen geschikt om diverse patiënten naar het ziekenhuis te vervoeren. Gevangengenomen In de oorlogstijd werd de familie direct met de strijd geconfronteerd. Twee vliegtuigen wierpen acht bommen boven Wieringerwerf af; hun woning aan de Winkelstraat werd behoor lijk beschadigd. DokterA.J. Tamsma (foto Niestadt, Schagen)

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 27