Ingebracht en uitgelicht WÊmmwfk P- V. Een kistje met verrassingen Historisch Genootschap Wieringermeer Marieke Roos De periodieke zoektocht in het archief levert altijd wel iets intrigerends op. Ditmaal een zelfgemaakt kistje van hardboard met een dekselgezaagd uit een grote sigaren kist. Op het kistje staat: 'eigendom VVV'. In het kistje zitten metalen plaatjes die gebruikt werden voor het afdrukken van ansichtkaarten en andere afbeeldingen. Door wie ingebracht? Dat zal waarschijnlijk een raadsel blijven omdat het niet geregistreerd staat. Niet in de boeken en niet in de eerste Kronieken. De dames van het archief vermoeden dat het in het allereerste begin van het Genootschap inge bracht is door Tonny Teeling-Geers. De inhoud dateert voor een groot deel van vlak na de oorlog. Want wat zit er in? Zinken plaat jes waarop met moeite foto's te zien zijn van de onderwaterzetting. Foto's die te herkennen zijn als oude ansichtkaarten. Sommige plaatjes heb ben een soort van collage van meerdere foto's. Ook zit er een plaatje in dat gebruikt is voor het maken van een folder van de VVV. Er zitten vier stripjes bij waarop in vier talen de tekst: 'Aan Neptunes' greep ontrukt'. Verderop in het archief blijkt deze folder ook nog aanwezig! Onderstaande foto toont de voorkant van de Engelse folder en de drukplaat. Gezien de zin in de folder: 'Vandaag, in 1954, is de Wieringermeer volledig hersteld...' ga ik ervan uit dat de folder in dat jaar is uitgegeven. Op het kaartje staat Kreileroord (van 1956) ook nog niet aangegeven. De drukplaten zouden gebruikt kunnen zijn door boekhandel Bosker uit Middenmeer. Daar werden ansichtkaarten verkocht. Deze firma bezat een drukkerij in Hippolytushoef. Begin jaren '50 is Bosker vertrokken uit Middenmeer en is de zaak overgedaan aan Thijs van Vegten van beroep journalist. Leuk om te weten is dat Van Vegten in 1945 vanuit Nieuwe Niedorp een jaar lang 'Herrijzend Wieringermeerland' heeft uitgege ven. De drukker daarvan was niet Bosker, maar de firma Poldervaart uit Schagen. Bekend is dat Tonny Geers een goede kennis was van Thijs van Vegten. Misschien heeft zij het doosje van hem gekregen toen hij op zijn beurt stopte met de boekwinkel? Dit blijft echter speculatie. WlFfiïNGERMffll 26ste jaargang 2018/3, nummer 81

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 24