De komst van de winkeliers Historisch Genootschap Wieringermeer Rein Kooien Het winkelbestand in onze polderdorpen is in de ruim tachtig jaar dat de polder bestaat door lopend sterk veranderd. De huis-aan-huisbezor- ging is vrijwel helemaal verdwenen. De laatste lege melkflessen die iedere morgen op de stoep op nieuwe inhoud stonden te wachten staan nu in het archief van het Historisch Genootschap. Vooral op het gebied van het assortiment van koopwaar in een winkel is er een revolutionaire aanpassing geweest. De gebouwen zijn ook regelmatig aangepast. En de mobiliteit van het winkelpubliek is tegenwoordig nog meer toegenomen, om over de webwinkels maar te zwijgen. Hoe verliep die vestiging? Waren er vestigingsregels, waren er eisen aan een winkelier, waar kwamen de middenstan ders vandaan? Toen de Wieringermeer droog kwam en de kolonisatie van de polder begon waren er geen regels betreffende de vestiging van de midden stand. Een ieder die met een winkelplan naar de Wieringermeer kwam meldde zich bij de Directie met het verzoek om een perceel grond in erfpacht in gebruik te mogen nemen waarop de ondernemer zelf moest bouwen. De Directie stelde alleen bouwkundige eisen. Men moest bouwen voor de toekomst. Tijde lijke bouwwerken werden niet toegelaten. Parti culiere architecten moesten een ontwerp ma ken waarover de Directie een oordeel uitsprak Regelmatig werden ontwerpen afgekeurd. Het gevolg van die werkwijze was dat er wel goede winkelpanden gebouwd werden maar te veel. De ordening van middenstandszaken werd aan de vrije markt overgelaten. De eerste uitgifte van percelen bouwgrond voor woningen en zakenpanden vond plaats in 1932: 5 in Slootdorp en 2 in Middenmeer. Via een openbare inschrijving kwamen er voor die 7 percelen welgeteld 23 inschrijvingen. De ani mo was dus niet groot. De winkeliersselectie was vergelijkbaar met die van de pachters. Ze moesten financieel weerbaar zijn en vakbekwaam. Over hun religieuze achtergrond werd niet gesproken. De financiële positie van de winkeliers werd door het te grote aantal winkels al snel pre cair, en in Wieringerwerf werden er nog meer gepland. Toen daar de bouw begon gingen de al in de polder gevestigde winkeliers over tot een zichtbaar protest, de vlaggen gingen halfstok. Om het groot aantal bezoekende as pirant-nieuwkomers niet af te schrikken heeft de Directie de middenstanders laten weten elke vorm van zichtbaar protest niet te accepteren en elke vorm van overleg af te breken als ze niet stopten met hun acties. De winkeliers kozen eieren voor hun geld, staakten hun protest en het overleg met de overheid werd hervat. Met resultaat. De erfpachtcanon werd met 20 verlaagd en de vestigingsvrijheid zou ingeperkt worden. AANTAL MOTORRyrUIGEN O? 1 AUGUSTUS Ijj3. Mede m blik (4200 iiiw.) Wieringermeer {3500 inw,) Motorrijwielen 46 99 Motonlriewiclerj- 3 11 PerKinetidWiSorrijtuigen 50 «19 Autobussen 4 Vrachtmotoirijtuigai 38 144 141 373 Dc cijfers van de Wieringermeer doen waarlijk aan Amerika denken; er komt n.L één motorrijtuig voor op negen inwoners, Dc groote afstanden in dc Meer eenerzijds en de betrekkelijke welvaart anderzijds kunnen ons een en ander doen begrijpen. 26ste jaargang 2018/3, nummer 81

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 16