N amententoonstelling Historisch Genootschap Wieringermeer Over de naamgeving in de Wieringermeer, te zien vanaf oktober 2018, in de Cultuurschuur, Loggersplein 1, Wieringerwerf. Openingstijden: zaterdag 14-17 uur en op afspraak. Deze nieuwe tentoonstelling sluit aan bij de vorige 100 Jaar Zuiderzeewet. De wet was ondertekend en na de eerste werkzaamheden moest alles van een naam worden voorzien. Zoals de polder Wieringermeer, die eerder de Noord-Westpolder werd genoemd. De eerste namen werden gegeven aan de kanalen, tochten en wegen. Vaak waren dat aard rijkskundige namen of namen die betrekking hadden op de plaats in de polder. De cultuurschuren kregen een naam van de Directie Wieringermeer; bijvoorbeeld Goud na Zout, Krabbenhof, Gawijzend en Oostwaardhoeve; veel namen verwijzend naar de ligging in de polder. Zie werkstuk: Boerderijnamen van Irene Biesheuvel, ook in te zien op de tentoon stelling. De grotere wegen kregen een naam naar de plaats waarheen ze leiden: Alkmaarse- weg, Schagerweg, Kolhornerweg, Hoornseweg, Medemblikkerweg, Hippolytushoeverweg, den Oeverseweg en Nieuwesluizerweg. De Frieseweg verwijst naar Friesland. Personen werden alleen in de dorpen vernoemd. Behalve de gemalen, die kregen wel een persoonsnaam. Zie werkstuk van Anneke Wittink, ook in te zien. De dorpen kregen namen naar hun ligging: Slootdorp (eerst Sluis I) vernoemd naar de geul de Sloot, ten noorden van het dorp; Middenmeer: middenin de polder en Wieringerwerf, nabij de werf, de Terp. Kreileroord werd vernoemd naar het Kreilse Bos (Creiler Woud) dat rond 1100 tussen Texel en Enkhuizen lag. De straten in de dorpen verwijzen naar o.a. de natuur, planeten, vaargeulen. Eind zeventi gerjaren werd het achtervoegsel straat of weg niet meer gebruikt. Vanuit de raadsverslagen komen aardige feiten naar voren. Bijvoorbeeld de totstandkoming van de naam Lelystraat in Middenmeer. Het verslag is te lezen in de tentoonstelling. Ook kregen we een boek binnen met achterin een prachtige kaart van de Waddenzee met de namen van geulen, die onder andere in de Waddenwijk voorkomen. Deze kaart hangt nu in de tentoonstelling. Ook komen er nog steeds nieuwe namen bij, zoals b.v. Oostlanderweg bij Agriport en Wagen- weijdt. Zo staat de geschiedenis nooit stil. Kom kijken, er is veel te zien op de nieuwe tentoonstelling! Hartelijke aroet van Willy Maris A - Alkmaarseweg, - Borndiep, C - Cultuurweg, Gp- Den Oeversevaart, E - Eikenlaan, F-Fregat, G - Groetkanaal, H - Haam, I - lr, Wortmanslraat, J - Juffrouw van 1 larlingenhof, K Koggen randweg, L- Landbouwstraat, M-Melkdistel, N Noormantocht, O - Oude Zeug, P - Praamweg, Q - Robbevaart, - Slootweg, cZ^Tuinbouwstraat, U - Ulkesluis, V-Venusstraat, W-Wagenweijdt, X,Y,Z-Zuiderzeeweg. 26ste jaargang 2018/3, nummer 81

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 12