Programma (onder voorbehoud) FilmToen: seizoen 2018 - 2019 Maar, wat is dat eigenlijk, 'verzet'? Wat zijn dat, 'verzetshelden'? Wat maakt een held tot een held, een schurk tot een schurk? Vragen, vragen. Daarom zullen veel films voorafgegaan worden door een korte, deskundige inleiding. En regelmatig zal er, zoals onze bezoekers gewend zijn, een gedicht opklinken. Soms schuilt de waarheid in een klein woordje. 6 oktober 2018 Homecoming van Ferenc Török (Hongarije, 2017). In een slaperig dorpje stappen een paar dagen na het einde van de oorlog twee mannen uit de trein. Vreemdelingen, onbekenden. 'Joden', gaat al snel het gerucht. Wat brengt hen hier? Verborgen schatten? Wraak? Het begin van een tragikomedie, waarin geleidelijk duidelijk wordt welke dorpeling 'goed' was in de oorlog, en welke 'fout'. Hoewel... Oud-Middenmeerster Marjan Schwegman leidt deze film in. In haar leven als prominent historica waren vraagstukken van oorlog, onderdrukking en verzet nooit ver weg. In 1980 studeerde zij af op Het stille verzet van vrouwen in illegale organisaties. Tussen 2007 tot 2016 plaatste ze als directeur van het NIOD (Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie) vele vraagtekens bij het begrip 'heldendom'. 3 november 2018 Een programma over hét icoon van het vrouwelijk verzet in de Tweede Wereldoorlog, Hannie Schaft. Voor de pauze een documentaire (IKON, 1980) waarin Truus Menger, maatje van Hannie, koel en zonder wroeging terugblikt op het vuile werk dat zij, jonge vrouwen, in het verzet verrichten, moesten verrichten. Tot aanslagen aan toe. Na de pauze de indrukwekkende speelfilm Het meisje met het rode haar (1981). Regisseur Ben Verbong volgt in grote lijnen de gelijknamige roman van Theun de Vries. Hannie Schaft, rechtenstudente, van goede komaf, als heldin van het communistische verzet. Heldhaftig, standvastig en vastberaden tot het bittere eind. 1 december 2018 De Avondmaalsgasten van Ingmar Bergman (Zweden, 1983). In een dorpje op het Zweedse platteland belandt een dominee in een diepe geloofscrisis. Hij komt in verzet tegen de dogma's en de zekerheden die hij zijn leven lang verkondigd heeft. Maar God en zijn Geboden geven zich niet zo gemakkelijk gewonnen... Een ingetogen zwart-wit film met aangrijpende dialogen. Voorafgegaan door een deskundige inleiding, met knipoog. De films voor de maanden januari t/m maart zullen in de volgende Kroniek worden besproken; de titels kunnen alvast genoemd worden: 5 januari 2019 Naila and the Uprising; 5 februari 2019 Rebel without a cause; 2 maart 2019 1900, Novecento. 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 8