De stilte en de storm. 4 en 5 mei sinds 1945 Historisch Genootschap Wieringermeer Anita Blijdorp De stilte en de storm 4 en mei sinds 1945 Wie en wat herdenken we op 4 en 5 mei en hoe doen we dat? Waarom is er altijd 'gedoe' rond 4 en 5 mei? In De stilte en de storm (2018, Amsterdam University Press) beschrijft Raaijmakers de bijzonder woelige geschiedenis van het herdenken van de doden en het vieren van het eind van de Tweede Wereldoorlog, ieder jaar op 4 en 5 mei. Haar belangrijkste conclusie: dé Dodenherdenking heeft nooit bestaan, is zelfs altijd aan verandering on derhevig geweest. Vlak na de oorlog ging het vooral om gestorven soldaten en verzetsstrijders, pas in de jaren zestig kwam daar de aandacht voor de slachtof fers van de Holocaust bij. In de jaren tachtig ging het om verbinding leggen met eigentijds racisme en het waarschuwen voor vreemdelingenhaat. Hun doden De Dodenherdenking van 1970 was er een met veel tumult. Van tevoren kondigde een groep jongeren aan een krans op de Dam te willen leggen voor de homoseksuele slachtoffers van de nazi's. Het or ganiserend comité zag dat niet zitten, maar de de monstranten stormden toch het podium op met hun krans. Ze werden hardhandig verwijderd. Het comité haalde bakzeil toen daags na 4 mei de publieke opinie schande sprak dat zij, de homoseksuelen, 'hun doden' niet mochten herdenken. Stilte kan niet zonder storm Raaijmakers beschrijft treffend dat iedere generatie en tijd zijn eigen helden en slachtoffers heeft en dat de storm bij de stilte hoort. Ook nu zijn er 'klachten' dat de Dodenherdenking over te veel slachtoffers van te veel soorten onrecht gaat, en te weinig over de Tweede Wereldoorlog. 'De herrie brengt ons verder', zegt Raaijmakers in de Volkskrant van 3 mei 2018. 'De discussies zeggen iets over waar we staan en wie we zijn als Nederlanders.' Raaijmakers' boek maakt duidelijk hoe veranderlijk de herinneringscultuur van de oorlog is. En hoe moeilijk het is stil te staan bij de vrijheid die we inmiddels als vanzelfsprekend zien. De grote meerwaarde van dit boek is dat Raaijmakers opnieuw de aandacht vestigt op het gegeven dat vrij heid nooit vanzelfsprekend is. ILSE RAAIJMAKERS 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 52