Koerier voor de ondergrondse Historisch Genootschap Wieringermeer Bert Boeters werkt in de oorlog als beginnend ambtenaar (hij is dan 19 jaar) op het stadhuis van Enkhuizen met de constante dreiging opgeroepen te worden voor de Arbeitseinsatz. In juni 1943 besluit hij onder te duiken. Via AmsterdamAlkmaar en Oude Niedorp komt hij terecht in 't Veldt. Nel v/d Vuurst-Nauta uit Baarn, eerder woonachtig in de Wieringermeer en lid van ons Genootschap, stuurde ons zijn herinneringen (eerder verschenen in de Gooi en Eemlander) en Boeters gaf zijn toestemming. Dit was in 2013. Inmiddels is gebleken dat Bert Boeters op 24-03-2018 op 93-jarige leeftijd is overleden. Omdat het past in het thema van deze Kroniek alsnog zijn relaas, helaas postuum. In het verzet Na enige tijd kwam ik in contact met het verzet: ik had textielbonnen nodig voor nieuw ondergoed. Via via kwam ik bij een jongen terecht die mij die bonnen kon leveren, op één voorwaarde, ik moest meehelpen in het verzet. In eerste instantie met de L.O. (Landelijke organisatie voor hulp aan Onderduikers) en later met de Binnenlandse Strijdkrachten. Ik heb in die tijd hulp aan onderduikers kunnen bieden door regelmatig door het Nationaal Steunfonds beschikbaar gestelde gelden aan hen uit te keren, stakende spoorwegpersoneelsleden aan een onderduikadres te helpen en te zorgen voor voldoende voedselbonnen. Van het een kwam het ander en zo kwam ik terecht bij de door de Gardiaan (Overste) van het klooster van de Paters Franciscanen te Nieuwe Niedorp geleide verzetsorganisatie. Vanuit het klooster opereerde het uit drie medewerkers bestaande zogenaamde Commando Noord van de Binnenlandse Strijdkrachten, dat in directe verbinding stond met Londen. Onder de vloer in een van de cellen was een geheime zender verborgen waarmee ze verbinding hadden met Engeland. Ik was intussen in het klooster ondergedoken en fungeerde vanaf die tijd als koerier voor Commando Noord, speciaal voor district I, de Wieringermeer. Mijn opdracht was geheime berichten rond te brengen. Ik heb heel wat kilometertjes gefietst, o.a. naar St. Maartensvlotbrug, Kolhorn, Schagen, Hoogwoud en nog enkele andere plaatsen in de omgeving. 17 april 1945 Ik was net 21 jaar geworden. De Duitsers stonden klaar om de Wieringermeer onder water te zetten. Ik kreeg 's morgens vroeg opdracht om een boodschap over te brengen aan wat later bleek een grote groep verzetsstrijders te zijn. Ik schat veertig, vijftig man, die zich ophielden in het voormalig Joods Werkdorp te Nieuwesluis. Ik kreeg een geschreven boodschap mee, die ik niet mocht lezen en die ik verstopte in een van mijn sokken. Commando Noord wilde kennelijk weten of de bewapende verzetsgroep de Duitsers wilde aanvallen om het doorsteken van de dijk te voorkomen. Met die informatie keerde ik terug naar het klooster. Maar het duurde niet lang of ik werd weer bij Commando Noord geroepen en kreeg opnieuw opdracht een zeer belangrijk bericht - kennelijk het antwoord op de informatie die de verzetsgroep had gegeven - aan de groep over te brengen. Deze keer stond er een Duitse 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 50