De familie Oostra woonde naast het vliegveld in Middenmeer, of liever gezegd: het vliegveld lag op hun land. Ze speelden met de houten vliegtuigen en hadden geen slechte ervaringen met de Duitse dienstplichtigen aldaar. Banger waren de mensen voor de NSBers, SSers en dat soort volk. Ook de ervaring van Stijn was net als die van Cees: je kende je contacten niet. De kranten waren er en je moest ze bezorgen op de opgegeven adressen. 'Niet in de brievenbus' vertelt Stijn, Dat was niet veilig. Je moest ze persoonlijk de envelop met de krant er in overhandigen'. Zus Angenietje en zij verdeelden de wijk Medemblikkerweg, Ooster en Westermiddenmeerweg, Tussenweg en de Hoornseweg. Samen fietsen was er natuurlijk niet bij. Ieder deed haar deel. Bang is ze nooit geweest. Duitse soldaten tegenkomen gebeurde eigenlijk nooit en bij dreigende razzia's was er altijd een waarschuwing. Stijn vertelde nog dat de ondergrondse schietles gaf in de schuur van overbuurman Niehof. Pas na de oorlog kwamen ze daar achter. Net als Bep Lindenbergh heeft ook de heer Mari- nus Meeuwsen na de oorlog de polder verlaten. Zoals meer mensen uit het verzet deden vertrok ook Marinus als OVW-er (oorlogsvrijwilliger) naar Engeland. Hij heeft daar diverse opleidingen gevolgd en is in maart 1948 naar het toenmalige Indië vertrokken om in Semarang bij het 36e verzorgingspeloton te dienen. Later kreeg hij een staffunctie in achtereenvolgens Tjimahi en Bandoeng. Aan het eind van de politionele acties keerde hij in maart 1950 terug naar Nederland. Daarna ging hij niet meer in Middenmeer werken. Hij wilde voor zichzelf beginnen en koos daarvoor de gloednieuwe Noordoostpolder uit. 6 klanten van de kruidenierszaak van zijn moeder wilden hem steunen met een lening van elk 3.000 gulden. Ook zijn vroegere baas deed mee als stille vennoot. In 1951 kreeg hij officiele toestemming van Domeinen om zich te vestigen. De zaken liepen goed en na zijn werkzame leven liet hij een bloeiend boekhoud- en accountantsbureau achter. Op eerste kerstdag 2011 is Marinus Meeuwsen overleden in een verpleeghuis in Bosch en Duin. Bronnen: 1) J. van Baar, redactie, 1990. Verzet in West Friesland en de Wieringermeer; 2) Bas Blijdorp, 1945 - 1962. Een portret van negentig Wieringermeerders als militair in Nederlands- Indië en Nieuw Guinea. 2003. Pagina 40 Het verhaal over Marinus Meeuwsen is te lezen op www.historischeverenigingnoordoostpolder.nl De illegale pers De zusjes Stijn en Angenietje (foto jaren 50) 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 49