na de oorlog het dagblad, tot grote frustratie van vele andersgezinden. De krant werd in de eerste decennia na de Tweede Wereldoorlog een blad voor Gereformeerde Kerken in Nederland en hun politieke partij, de ARP (Anti-Revolutionaire Partij). Maar hoe kwam de krant nu in de Wieringer- meer? Hoe de lijnen precies hebben gelopen is moeilijk te achterhalen. Wel staat er in 'Verzet in West Friesland en de Wieringermeer 1904 - 1945' dat er een landelijk netwerk bestond om Trouw te verspreiden. Zo bestonden er 60 edities, waarbij de landelijke Trouw aangevuld werd met region aal nieuws. Vanuit Medemblik verscheen er ook zo'n regionale editie. Actieve verspreiders waren toen W. Boonstra, J. v.d. Klauw, W. Schilstra en K. Spijker. In Medemblik was er al vanaf het begin van de oorlog een groep van vijf mannen die de kern van het verzet aldaar vormden. Ongetwijfeld waren er contacten over en weer, zeker aan het eind van de oorlog. De eerste Trouw die in het bundeltje te vinden is dateert van 3 maart 1945. 'Speciale uitgave voor de Wieringermee' staat er op vermeld. De lezer wordt op de hoogte gebracht van nieuws uit binnen- en buitenland. Zo worden de vorderingen van de geallieerde strijdkrachten nauwkeurig beschreven. Ook is er een rubriekje 'allerlei'. In ieder geval heeft verzetsstrijder Catri- nus Douma uit Slootdorp hierin een rol gespeeld. Hieronder het getypte brieve dat voor in het kleine bundeltje geplakt zit. St.Thomas, 17 juli 1985 'Reeds enkele jaren getracht in het bezit te komen van het stencilwerk, wat ik in 1944 1945 heb gemaakt. De heer Rinus Meeuwsen heeft voor mij dat werk gevonden en het willen copiëren, waarvoor mijn hartelijke dank. Voor mijn kinderen en misschien de kleinkinderen kan het wel interessant zijn na te lezen wat wij, Bep Lindenbergh en ik, hebben gemaakt voor de inwon ers van de Wieringermeer na het uitvallen van de elektriciteit, zodat het nieuws in die dagen niet of zeer moeilijk was te krijgen. Veel bewondering heb ik voor Bep gekregen, die elke morgen om 6 uur kwam met het stencil om het werk klaar te hebben voor het personeel kwam. Vader/Opa.' Uit bovenstaande tekst blijkt dat Bep Linden- bergh de schrijver meehielp met het stencillen van de krantjes. Deed ze dat voor Trouw, de korte Polderse berichtjes of de berichten van de BS? Het lijkt er op dat alle berichten door dezelfde mensen zijn verstuurd. In het brieve wordt ze speciaal bedankt voor haar bijdragen. Bep Lindenbergh woont nu in Noorwegen en ik ken haar woon plaats niet. Over W. ten Kate weet ik alleen dat hij na de oorlog geëmigreerd is. Zou hij de schrijver van het brieve, dat uit St. Thomas komt, zijn? Wie is Vader/Opa echt? Ik zou het fantastisch vinden als een lezer kan helpen. In de bundel met de A4'tjes is de eerste uitgave gedateerd op november 1944. Het is een bericht van de BS, gevolgd door meerdere. Zoals een oproep aan de boeren zo snel mogelijk zoveel mogelijk af te leveren in verband met de voedselschaarste. Dus: 'Geen verkoop aan particulieren of particuliere instanties. Komt er hongersnood, dan ook de pootaardappelen verko pen tegen zo mogelijk lonende prijzen'. We weten allemaal dat dit advies misschien wel goed bedoeld was, maar niet houdbaar bleek. Nog een voorbeeld: In februari 1944 sturen de samenwerkende verzetsgroepen in Noord-Hol land een circulaire rond waarin de boeren wordt gemaand hun pootaardappelen niet duur aan de burgers te verkopen omdat hiermee de dringend benodigde vroege aardappeloogst in het gedrang komt. Ook wordt de boeren op het hart gedrukt zuinig te zijn met zaaizaad. Niet meewerken zal worden beschouwd als landverraad. De krant Trouw was vooral gevuld met nieuws uit Londen, godsdienstige artikelen, een rubriekje varia en af en toe een bericht, speciaal voor de Wieringermeer. Koeriers en koeriersters Dankzij de tip van Cees Meeuwsen heb ik er eentje ontmoet: Stijn Oostra, in die tijd een meisje van 15. Ze had een drie jaar oudere zus Angenietje. De illegale pers 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 48