met speciaal nieuws voor de polder. Meerdere keren een dringende oproep de post spoedig te bezorgen en de adressen te onthouden. Ook de waarschuwing dat er gecontroleerd zal worden of de adressen inderdaad post ontvingen. Zo niet, dan wordt de bezorger niet meer voorzien van nieuws! Wie zijn de makers van het nieuws? De boekjes zijn aftomstig uit de nalatenschap van Marinus Meeuwsen. Ik heb zijn jongere broer Cees bezocht. Misschien kon hij mij op weg helpen? Dat was maar een heel klein beetje. Dit is zijn verhaal: 'Mijn broer heeft in Hanno ver gewerkt voor de Duitsers. Dat deed hij om mijn moeder die weduwe was niet in de proble men te brengen. Een oproep weigeren was zeer straftaar.' Tijdens zijn werk in Hannover kreeg Marinus een ongeluk waarbij hij drie vingers van één hand verloor. Hij kreeg verlof om te herstel len in Nederland. Terug naar Duitsland ging hij niet. Hij dook liever onder. Cees vertelt verder: 'Op een dag werd hij benaderd door Spikman, destijds directeur van de Coöperatie in Sloot- dorp. Wij woonden daar toen ook. Hij moest op de zolder van loonbedrijf Zuidema radio Oranje beluisteren en alles wat hij hoorde opschrijven. Zuidema was via een achterpaadje te bereiken. Marinus werkte bij verzekeringsbedrijf Ridder in Middenmeer en was handig met de typemachine. Op het kantoor werkten twee onderduikers, Silvis en Vos. Misschien hebben zij ook meegedaan met stencilwerk? Eén keer is hij bijna gesnapt. Toen kwam het radiotoestel bij ons thuis zodat hij na spertijd niet meer weg hoefde. Verder kan ik niet veel vertellen, want er werden nooit namen genoemd. Het was beter dat je maar niks wist. Ik had in die tijd ook geen idee wat er zich allemaal afspeelde. Ik was een puber. Ik weet nu wel dat Stijn Oostra koerierster was in die tijd, samen met haar zuster. En het logo van Trouw heeft Frits Schaafstra gezaagd uit de deksel van een sigarenkistje. Dat werd als stempel gebruikt. Later is dat logo uit zink gemaakt en kon op de stencil machine gemonteerd worden. Dat scheelde veel stempelwerk. Het stukje zink is ook bij de boekjes gevoegd.' Hoe kwam Trouw in de Wieringermeer? Om te beginnen even een korte beschrijving over het ontstaan van Trouw. De krant verscheen voor het eerst op 18 februari 1943 met een nummer Oranje-Bode genaamd vanwege de geboorte van prinses Margriet. De krant was illegaal en op initiatief van een groep orthodox-protestantse verzetsmensen opgericht. Enkelen waren eerder actief bij het illegale blad Vrij Nederland, dat al in 1940 verscheen, maar zij verlieten deze krant in 1942 na een conflict tussen dr. Sieuwert Bruins Slot en Henk van Randwijk over de politieke lijn. Trouw trad in de plaats van De Standaard, waar de NSB'er Max Blokzijl 'toezichthoudend redac teur' was geworden. De eerste edities werden gedrukt bij een theologische uitgeverij aan de Prinsengracht 493 in Amsterdam. Maar niet alle lezers ontvingen een gedrukt exemplaar. Van de verzetsmensen die het illegale Trouw maakten zijn er honderden opgepakt en gedood. In au gustus 1944 werden er 130 in één keer opgepakt, onder wie een van de oprichters, de onverzet telijke Wim Speelman, toen 25 jaar. Er kwam een ultimatum van de Duitsers dat het verzet moest stoppen met dit ophitsende geschrift, anders werden de mannen gefusilleerd. De Trouw-groep besloot uiteindelijk niet voor dit dreigement te zwichten. 23 mannen werden in het SS-concen- tratiekamp Kamp Vught gefusilleerd. Later bleek dat de Duitsers dit besluit al hadden genomen, ongeacht of de Trouw-groep zou stoppen met de krant. Trouw bleef in het hele land verschijnen tot aan de bevrijding in mei 1945 met een oplage van meer dan 250.000. Dat kwam ook omdat zowel katholieken, hervormden als humanisten meehielpen aan het blad in de hoop of verwacht ing dat na de oorlog Trouw een algemene krant zou worden. De gereformeerden claimden echter De illegale pers 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 47