met Twee ingebonden bundeltjes stencils met aan de binnenkant van de omslag drie hand tekeningen: W. ten KateBep LindenberghM.Meeuwsen ,met daar boven de tekst Ter herinnering aan den oorlogswinter 1944 - 1945, geschreven met dezelfde inktkleur als de handtekening W. ten Kate. De inhoud bestaat uit illegale kranten en andere berichten tussen 10 oktober 1944 en 14 april 1945. Als postbodes fungeerden in die tijd de koeriers en koeriersters die op de fiets of lopend rondgingen in de uitgestrekte polder met hun gevaar lijke post diep verstopt in tassen. In het ene bundeltje zitten exemplaren van de illegale Trouw ter grootte van een A4'tje, alsmede diverse velletjes die uitgegeven zijn door de Bin nenlandse Strijdkrachten. Het andere boekje bevat berichtjes die op een half A4'tje afgedrukt zijn. De bovenste regel van het eerste brieve vermeldt: 'Hierbij enkele mededelingen om de fantastische verhalen tegen te gaan. Geef deze zo spoedig mogelijk aan vertrouwde adressen door en zeg het precies zo verder. Vraag niet naar de herkomst van dit schrijven. Doe niet mee om geruchten van niet te controleren berichten door te geven. Het werkt slechts verwarrend.' En aan het eind: 'no. 1 d.d. 16.10.1944.' Kan dit een reactie zijn op Dolle Dinsdag van 5 september 1944? Een dag met grote gevolgen, waarin geruchten de hoofdrol speelden. Op 3 september was Brussel bevrijd en op 4 september Antwerpen. De verwachting was dat Breda snel zou volgen. Zelfs den Haag werd genoemd. Heel Nederland stond op zijn kop. Duitse soldaten kozen het hazenpad, gevolgd door NSBers. Er werd gevlagd en gefeest. Maar al snel volgde er een verschrikkelijke kater. De bezetter gaf zich nog lang niet gewonnen. In het artikel over verzetsstrijder Catrinus Douma in Kroniek 50 (digitaal in te zien bij het regionaal archief te Alkmaar) staat dat de berichten van de BS, zoals ze te vinden zijn in dit bundeltje, om de 5 adressen in een envelop werden bezorgd. De overgeslagen adressen kregen de inhoud monde ling te horen. ('zeg het precies zo verder'). Onder duikers werden ingeschakeld als koeriers. De velletjes geven de indruk berichten te zijn van Radio Oranje. Het gaat om de vorderingen van de geallieerden, tegenslagen van het Duitse leger, oproepen van de regering in Londen om dingen te doen of te laten. Af en toe is er een bijlage 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 46