In een brief uit 2015 van Reinder Jacobi uit Canada, wordt het ooggetuigenverslag van de familie Jacobi beschreven. Melle Jacobi was pachter op kavel E14 aan de Wierweg. In januari 1935 kwam hij met zijn vrouw en 2 kinderen naar de Wieringermeer. In augustus 1935 kwam de jongste broer Gooitsen Jacobi meewerken op de boerderij. Na de oorlog is de familie Jacobi in 1955 geëmigreerd naar Brazilië. In het ooggetuigenverslag vertelt Melle Jacobi dat hij naar het erf van Jelle de Vries op de Schelpenbolweg fietste. Toen hij daar aankwam, stond het al vol met Duitse soldaten. Jacobi vroeg op een ongemerkt ogenblik aan De Vries waar de piloot verborgen zat. De Vries knikte naar een klein hoekje bloeiend knollenzaad in de moestuin. De Duitsers liepen met het geweer in de aanslag om het stukje knollenzaad heen, zonder dat er iemand op het idee kwam om het veldje nauwkeurig te onderzoeken. John de Vries, geboren op 21 mei 1934 geboren als Jan de Vries en zoon van Jelle de Vries, emigreerde in 1949 en woont in Pella USA. In zijn herinnering landde Woodruff op kavel E52/53 bij K.E. Vlieg. Zijn verslag wijkt ook af van Melle Jacobi. De piloot Hall zou zijn geholpen zijn parachute af te doen en werd meegenomen naar de boerderij van De Vries om zich daar te verbergen. Helaas was hiervoor te kort tijd, omdat de Duitsers reeds arriveerden op de boerderij aan de Schelpenbolweg. Piloot Hall werd midden op een kuilbult verstopt en toegedekt door Jan Bruinsma. Het verhaal van John de Vries verschilt van dat van Melle Jacobi, maar is in de kern gelijk. De gefrustreerde Duitsers gaan meteen de boerderij van De Vries en die van de buren doorzoeken. De Vries en Bruinsma worden verhoord door een tolk, maar door over te gaan op het Fries, komt de tolk niet veel verder. De Vries wordt nogal zenuwachtig omdat hij op de boerderij illegaal tarwe en zelfs een radio heeft verstopt, maar beide worden niet gevonden. De Duitse soldaten prikken in de kuilbult waar Hall ligt verstopt, terwijl De Vries ernaast staat, maar vinden niks. Zenuwslopend. Tot middernacht zoeken de soldaten verder zonder iets te vinden. John de Vries vermeldt verder in zijn verhaal dat Hall 's nachts de kuilbult heeft verlaten en is teruggelopen naar de boerderij van Kuipers en zich daar heeft verstopt in het kippenhok. Maandagochtend 10 mei gaat mevrouw Kuipers de kippen voeren en eieren zoeken en schrikt als ze het kippenhok opent. Daar zit Hall tussen de kippen en slurpt net een rauw ei naar binnen. Ze legt meteen haar vinger op de lippen om te gebaren dat Hall zich moet stilhouden. De Vries wordt erbij gehaald en Hall gaat mee naar de boerderij waar hij een echt ontbijt krijgt, andere kleren aandoet en de rest van de dag wordt verstopt. Jelle de Vries en Melle Jacobi hebben afgesproken, dat als het wat rustiger is, Jacobi de piloot zal ophalen. Nadat ze de piloot als boer hebben verkleed, gaan ze samen op weg Ondergedoken piloot in de polder 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 43