Rembrandt duikt onder in gymnastieklokaal was dat de Wieringermeer van 3de tof 1e geva- renklasse luchtbescherming verklaard zou wor den. Mede door de hier geprojecteerde (schijn) vliegvelden. Er werd besloten om het allerbe langrijkste direct over te brengen naar Medem- blik en vervolgens over te gaan tot liquidatie van dit depot. Ter vervanging werd de Doopsge zinde kerk in Nieuwe Niedorp gebruikt, die in augustus in gebruik was genomen. Valse geruchten Door het tussentijdse transport naar Medem- blik was een geruchtenstroom op gang geko men. Op de avond van de dag waarop de kisten met belangrijke stukken uit Wieringerwerf in het kasteel waren ondergebracht, ging het ge rucht dat er munitie en wapens in de kelders van het slot waren verborgen als een lopend vuurtje door Medemblik. De bewoners die vlak bij het kasteel woonden 'vluchtten' zelfs naar Hoorn werd beweerd. Op een goede morgen kwam er een auto uit Amsterdam bij het kasteel en drie Duitse of ficieren stapten uit, gevolgd door een recher cheur ten einde een onderzoek in te stellen naar de verborgen munitie en wapens. Het werd de norse officieren steeds duidelijker dat zij op een vals 'gerucht' waren afgekomen. Ze vertrokken na hun verontwaardiging uitge sproken te hebben over het onverantwoorde verspreiden van geruchten. Gelukkig onder vond men van deze en andere geruchten geen nadelige gevolgen. Noe het verder ging met de Nachtwacht Nadat in november 1940 de grote kluis in Heemskerk gereed was gekomen vonden vele transporten plaats: de depots in Noord-Holland werden geliquideerd en alle stukken verhuis den naar Heemskerk. Ook de Nachtwacht werd op 11 november 1940 uit Castricum gehaald. Maar dit was nog niet de laatste verhuizing want op 24 maart 1942 ging een grote kunst collectie, waaronder de Nachtwacht, per trein naar Limburg. In de St. Pietersberg is een enorme kluis gebouwd waar alle stukken wer den ondergebracht. Denk nu niet dat dit in het grootste geheim gebeurde om de kunstschat ten voor de Duitsers verborgen te houden. De bezetters wisten hier wel degelijk van, maar het was ook in hun belang dat deze topstukken vei lig bewaard zouden worden. Ze moesten name lijk na de oorlog een plek krijgen in het nieuw te bouwen Reichsmuseum in het Oostenrijkse Linz, waar Adolf Hitler vandaan kwam. De Nachtwacht heeft hier drie jaar opgerold gelegen en kwam op 25 juni 1945 weer terug in Amsterdam. Gelukkig kunt U de oude mees ters, dankzij deze schuilkelders en depots, nog altijd in perfecte staat bewonderen in onze eigen musea. Bronnen: 'Kunst in Schuilkelders' van H. P. Baard; Archief Alkmaar; Infoblad Stichting Historisch Niedorp 01-11-1988 bld. 3-4; Infoblad Stichting Historisch Niedorp 01 06-1988 bld. 3-5; Wieringer Courant 29-06-1940; Rijksmuseum Amsterdam De Nachtwacht gaat op transport naar de St. Pieter 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 40