Rembrandt duikt onder in gymnastieklokaal Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas Sinds 2017 is het gymlokaal in Wieringerwerfgesloopt. We kennen het eigenlijk hoofdzakelijk van de sport en de gymlessen van school. Maar voor de oorlog was het meer een dorpshuis. De huisartsen gebruikten het als consultatiebureauhet Rode Kruis had er zijn depot. Ook werden er kerkdiensten gehouden door de KatholiekenGereformeerden en Hervormden. Feestavon den werden er gehouden. Daarnaast werd het als noodschool gebruikt. De laatste jaren van zijn bestaan was het een dansschool. Maar wat heeft Rembrandt hier nu mee te maken? Vooruitziende blik Door de dreiging van een oorlog werden al in :939 plannen gemaakt om de Nederlandse kunstschatten te laten 'onderduiken' in gebou wen en andere schuilplaatsen. Het moesten bomvrije ruimten worden. Niet alle schuilkel ders waren op tijd klaar en er werden voorlopi ge depots gevonden in kerken en schoollokalen 1 -jMiiiBijiji. Ij -- .-v.- van een aantal Noord-Hollandse dorpen. Tot op dat moment vrijwel onbekende dorpen kregen voor de ingewijden de betekenis van cultuur centra. Zo werd Wieringerwerf verbonden aan 'Het Joodse Bruidje'. Na de afkondiging van de vóórmobilisatie op 24 augustus 1939 sluit het Rijksmuseum de deuren en wordt de Nachtwacht via een speci ale gleuf in het dak uit het museum getakeld. Voor 1 november 1939 was het omvangrijkste en kostbaarste transport van kunstwerken beëindigd en hadden de meeste kunstwerken tijdelijk onderdak gekregen. De Nachtwacht en andere schuttersstukken waren ondergebracht in de ridderzaal van kasteel Radboud in Me- demblik. Ook een groot aantal prenten van het Rijksprentenkabinet werden hier opgeborgen. De toegang van het kasteel was niet hoog ge noeg en daarom werd het middelste boograam van de ridderzaal tijdelijk verwijderd en naar beneden toe uitgehakt totdat de juiste afmeting bereikt werd. In de ridderzaal zelf werd een tijdelijk plafond aangebracht van cement wat bescherming bood tegen brandbommen. Andere werken werden verdeeld over gym nastieklokalen van scholen te Barsingerhorn, Schagerbrug, Wieringerwerf, Winkel en Lutje winkel. 'Het straatje' van Vermeer vond onder dak in Schagerbrug en de 'Vrolijke drinker' van Frans Hals kreeg een plaatsje in Lutjewinkel. In het depot van Wieringerwerf waren Rem- brandts 'Joods bruidje' en de 'Verloochening van Petrus' tezamen met het grootste gedeelte van het Prentenkabinet ondergebracht! 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 38