Een bonk roest uit de winter van '44 '45 ton groot, met luiken en een mooie roef, waar een klein kacheltje in gestookt kan worden. Een hele verbetering. Hier kan alles goed uitge zocht worden en er is veel meer ruimte'. Wapeninstructie Schietles werd gegeven door een gedropte Engels sprekende instructeur. De cursisten kwamen uit de verre omtrek. Om niet verraden te worden werd er regelmatig gewisseld van lesplek. In de regel gebeurde dit in een boerde rij in de omtrek van Middenmeer. Zo werden genoemd: de boerderij van Knibbe aan de Kog- genrandweg, de boerderij van Niehof aan de Hoornse weg, de boerderij van Van der Oord aan de Molenweg, de boerderij van Scholten aan de Kooltuinenweg. Het klooster in Nieuwe Niedorp was ook een plek voor wapeninstruc tie. Daar kregen tevens de commandanten van de stoottroepen instructie. De samenwerking met Pater Gardiaan was zeer goed. Het einde Het was nauwelijks voor te stellen dat de dijk inderdaad opgeblazen zou worden. De onder grondse stond klaar in te grijpen. Een groep van 150 man BS'ers had zich voor dit doel in het Joodse Werkdorp verzameld. Maar vanuit Londen werd dit ten strengste verboden. Het zou veel slachtoffers kosten en te winnen was de strijd niet. Na de knallen die door de hele polder heen te horen waren was de order dat ieder voor zich de polder zou verlaten. De wapens naar eigen oordeel en omstandigheden achterlaten of meenemen. De groep van Jan Blijdorp hoorde een dag later, op hun ontmoetingsplek in De Weere, dat A.C. de Graaf was vermoord. Mansholt en zijn mannen zaten ineens ver spreid over West Friesland. Abrupt was er een einde gekomen aan hun activiteiten. Ook na de bevrijding was er voor hun geen taak meer weggelegd. Schoorsteen van een boerderij in Zwaagdijk Oost. Bij de restauratie van de boerderij in 2012 is in de nieuwe schoorsteen een parachute gemetseld als herinnering aan het droppingsveld Olivier achter de boerderij; het veld Olivier werd regelmatig bezocht door A.C. de Graaf en de zijnen. (foto Mart Groentjes) Het rapport vermeldt aan het einde hoe de leden van de groep zich voelden. Een citaat: 'Van onze organisatie om de moffen te ontwapenen, hun wapens te verzamelen en gedeeltelijk aan onze eigen mensen uit te delen werd geen gebruik gemaakt. De gealli eerden stonden het niet toe en misschien was het ook maar beter zo. Voor ons was het ech ter wel een teleurstelling om zo werkeloos af te wachten. Ja, onze tijd was nu voorbij. Het oppakken van enkele NSB'ers kon ook geen voldoening meer geven. Maar het plezierige was nu dat je overal rond kon gaan en moffen tegenkomen zonder het gevoel te hebben dat zo'n rotmannetje je iets kon doen en dat was toch de bevrijding.' 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 37